19 Јуни, 2018
0.5397
    ALK 8296.78    0.56%     BESK 9800    2.83%     GRNT 810.1    -0.91%     KMB 5003.67    2.97%     KSPR 26    0%     MPT 37007.55    -0.04%     MTUR 4500    1.81%     PKB 13901    3.82%     RZLE 35    25%     RZLV 70    5.79%     STB 951.08    0.12%     STBP 900    -2.17%     STIL 159    3.43%     TEL 275    0%     TETE 2290    6.76%     TNB 13563.46    -0.09%     TPLF 1235.96    -3.39%     TTK 949.95    0.07%     UNI 2542.36    1.69%     VITA 8503    0.02%     ZPKO 2858    0.01%

Со потпишување на колективен договор до подобри услови за работа и повисоки плати

Објавено во: Агробизнис 28 Мај, 2018

Денеска во Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство се одржа состанок  со претставници од Шумската полиција.

На средбата се разговараше за потпишување на Колективниот договор, и при тоа беше договорено да се формира работна група за да се подготви Колективен договор кој што ќе придонесе за поголема ефикасност на Шумската полиција и зголемување на платите на вработените во  Шумската полиција. Во Работната група ќе учествуваат претставници од Независниот синдикат на полицијата, Синдикатот на УПОЗ, како и претставници од МЗШВ. Документот кој што ќе произлезе ќе биде потпишан од двете страни.

На денешниот состанок се отвори и прашањето за материјално техничките услови за работа на Шумската полиција. Во таа насока, веќе се спроведува процедура за обезбедување на финансиски средства за купување на униформи за шумската полиција,  а во фаза подготовка е и тендер од 1 милион денари за внатрешно уредување на просториите на шумско-полициските станици. Воедно, МЗШВ обезбеди 60 персонални компјутери за шумско-полициските станици и набави сообраќајни елеци вработените во Шумската полиција.

Можеби ќе ве интересира

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

МЗШВ на терен во увид на штетите од вчерашното невреме

МЗШВ на терен во увид на штетите од вчерашното невреме

Заврши поправката и надградбата на радарскиот систем Ѓуриште

Заврши поправката и надградбата на радарскиот систем Ѓуриште