04 Декември, 2021
0.0242

Собраниска седница за уставни измени в сабота!?

Објавено во: Македонија 09 Октомври, 2018

Гласањето за отворање расправа по уставните измени во рамките на преспанскиот договор би можело да се случи в сабота во Собранието на РМ, според информациите кои ги има Дојче Веле.

Пратениците денеска ќе го добијат „Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за изменување и дополнување на Уставот“, кој Владата вчера го достави до Собранието. 

Засега нема конкретна информација дека постои двотретинско мнозинство за „да се отклучат“ уставните измени и се е во доменот на гласините.

Иако се шпекулира дека такво мнозинство е обезбедено, тоа за првпат ќе се види на пленарна седница, која, според неофицијални информации, може да биде закажана во сабота, откако предлогот најпрво ќе биде разгледан во Комисија за уставни прашања. 

Можеби ќе ве интересира

ДРУГАР НА НЕЈЗИНОТО ЕКС МОМЧЕ СИЛУВАЛ МЛАДА СКОПЈАНКА: Сама го пријавила во полиција

ДРУГАР НА НЕЈЗИНОТО ЕКС МОМЧЕ СИЛУВАЛ МЛАДА СКОПЈАНКА: Сама го пријавила во полиција

МИНИСТЕРСТВОТО СЕ КОРЕГИРАШЕ: Има повеќе заболени и повеќе смртни случаи во последното деноноќие

МИНИСТЕРСТВОТО СЕ КОРЕГИРАШЕ: Има повеќе заболени и повеќе смртни случаи во последното деноноќие

ТАРАВАРИ УПОРНО ТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ НУДЕЛ ПАРИ НА ПРАТЕНИЧКА: Нема да му се извинам

ТАРАВАРИ УПОРНО ТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ НУДЕЛ ПАРИ НА ПРАТЕНИЧКА: Нема да му се извинам

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК ТЕШКО ПОВРЕДЕН: Другар му исто така е во болница, несреќа во Штип

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК ТЕШКО ПОВРЕДЕН: Другар му исто така е во болница, несреќа во Штип

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња