07 Април, 2020
0.0225

СОСЕДИТЕ ЌЕ ИЗВЕЗАТ БРАШНО: 4.000 тони ќе завршат кај нас и кај Црногорците

Објавено во: Македонија, Балкан, Корона Вирус 26 Март, 2020

Од Србија тргна извозот на 4.000 тони брашно за Македонија и за Црна Гора.

Извозот на брашно од српските мелници тргна за нашата земја и за Црна Гора, а се очекува одредени количини да бидат испорачани и во БиХ и во Албанија. 

Ова го најави директорот на Здружението „Житоунија“, Здравско Шајатовиќ.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, овие држави се најголеми купувачи на брашно од Србија, а испораките запреа кога привремено беше воведена забраната за извоз на основните прехранбени производи поради пандемијата со коронавирусот.

Србија има доста залихи и нема проблем да ги задоволи потребите на домашниот пазар. 

Можеби ќе ве интересира

ПРОФЕСОР ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ЗА ФАКТОР: Новиот корона вирус САРС-КоВ-2 е најопасен од сите негови „собраќа“

ПРОФЕСОР ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ЗА ФАКТОР: Новиот корона вирус САРС-КоВ-2 е најопасен од сите негови „собраќа“

Премиерот Спасовски со скратено работно време

Премиерот Спасовски со скратено работно време

ВО КУМАНОВО СЕ БАРА МАСКА ПОВЕЌЕ: Шивачките се фатија за работа за да помогнат

ВО КУМАНОВО СЕ БАРА МАСКА ПОВЕЌЕ: Шивачките се фатија за работа за да помогнат

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Мајка и син се најдени починати во станот

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Мајка и син се најдени починати во станот

ДОБИ КРИВИЧНА: Девојка од Порој ширела лажни вести

ДОБИ КРИВИЧНА: Девојка од Порој ширела лажни вести

Димитриевски: Имаме уште двајца починати наши сограѓани во Куманово

Димитриевски: Имаме уште двајца починати наши сограѓани во Куманово

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови жртви и продолжен полициски час во цела Македонија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови жртви и продолжен полициски час во цела Македонија

Позитивните без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот

Позитивните без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот

РЕЗУЛТАТИТЕ ГОТОВИ: Познато е дали бабата на Пендаровски починала од коронавирус или не

РЕЗУЛТАТИТЕ ГОТОВИ: Познато е дали бабата на Пендаровски починала од коронавирус или не