21 Април, 2018
0.1508

СОВЕТИ: Како да се збогатите пред 30 години?

Објавено во: Финансии 09 Септември, 2017

Гранд Кардоне, стручњак за меѓународна трговија вели дека можноста да се збогатите до 30 години не е фантазија. 

Тој во пет книги раскажува како од човек во долгови станал милионер. 

Неговите совети за богатење се за американски услови, но некои се применливи и на наши простори. 

Кардоне вели дека денес од штедење не можете да се збогатите, туку треба парите да ги следите, да заработувате повеќе и повеќе и тој процес да го повторувате. Тој советува да барате можности по компаниите за да заработите повеќе. 

Милионерот советува да ја почитувате работната етика и ентузијазмот. 

Штедете пари за да вложувате. 

Поставете си правило дека нема да позјамувате пари, освен ако тие пари не ви донесат повеќе пари во иднина. 

Вели дека на работа не е важно дали сте најпаметни, туку дали сте најпосветени. 

Кардоне се сложува со ставот на Бил Гејтс дека е во ред да се родиш сиромашен и тоа не е твоја грешка, но ако умреш сиромашен тоа е твоја грешка. 

Најдете ментор кој ќе ве научи долгорочно да размислувате за парите. 

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници