15 Август, 2020
0.0190

Спасовски дал налог за кривични постапки против газдите кои ги злоупотребиле мерките

Објавено во: Економија, Корона Вирус 31 Јули, 2020

Премиерот Оливер Спасовски бара одговорност за непочитување на законските мерки, за фирмите кои добиле помош од државата, а не исплатиле плати на вработените. 

Според него, ако сега нема санкции, вакви случаи може да се повторат. 

Јавната објава на списокот и знаењето на луѓето за тоа кои се тие компании кои не се солидарни и сакаат на друг начин да функционираат во овој момент е една работа, меѓутоа јас сум длабоко убеден дека за ваква состојба во која не се почитуваат пред се законските одредби мора да се сноси одговорност“, рече Спасовски во гостување во „Слободна ТВ“.

Тој смета дека доколку не се реагира во овој момент, тоа може да повлече  вакви слични дејствија и во иднина од други.

„Веќе е даден налог од моја страна до Генералниот секретар на Владата, да се подготват сите акти кои се потребни и врз основа на тоа да се покренат кривични постапки за секој еден кој ова не го испочитува“, вели Спасовски.

Фирми од цела Македонија ги злоупотребиле мерките. 

„Фирмите итно да им ги исплатат на вработените платите за кои добие државни субвенции“, рече денеска вицепремиерката Мила Царовска. 

Вчера Владата го објави списокот, а на него се најдоа кафулиња, превозници, козметички салони, фирми кои се занимаваат со увоз - извоз и други. 

Можеби ќе ве интересира

Германските работодавачи против владиното решение за ограничување на бројот на работници од Западен Балкан

Германските работодавачи против владиното решение за ограничување на бројот на работници од Западен Балкан

Димитар Апасиев: Против наплаќања на провизии од банките, како во Србија

Димитар Апасиев: Против наплаќања на провизии од банките, како во Србија

Бранимир Јовановиќ: Доколку знаела за Еуростандард, Нина Ангеловска не смеела да го повлекува депозитот

Бранимир Јовановиќ: Доколку знаела за Еуростандард, Нина Ангеловска не смеела да го повлекува депозитот

Денеска е последен ден за трошење на платежните картички, остануваат многу неподигнати

Денеска е последен ден за трошење на платежните картички, остануваат многу неподигнати

Како ќе се спаси германската економија?

Како ќе се спаси германската економија?

Македонија е најевтина земја во Европа - Британците би заштедиле ако се преселат овде

Македонија е најевтина земја во Европа - Британците би заштедиле ако се преселат овде

Костовски: Точно е дека како групација имаме долг од пет милиони евра кон Комерцијална банка - под хипотека се зградата, Поштенска банка и Палата Македонија

Костовски: Точно е дека како групација имаме долг од пет милиони евра кон Комерцијална банка - под хипотека се зградата, Поштенска банка и Палата Македонија

Сопственикот на банката обвинува: поранешниот директор Петковски го натера вујко му да формира фирма со пет илјади евра, а потоа му даде кредит од 1,2 милиони евра

Сопственикот на банката обвинува: поранешниот директор Петковски го натера вујко му да формира фирма со пет илјади евра, а потоа му даде кредит од 1,2 милиони евра

КОМПАНИЈА ФОРМИРАНА ВО ДУБАИ САКАЛА ДА ЈА КУПИ ЕУРОСТАНДАРД - Костовски ќе вложел и свои 2,5 милиони евра само да се спаси банката

КОМПАНИЈА ФОРМИРАНА ВО ДУБАИ САКАЛА ДА ЈА КУПИ ЕУРОСТАНДАРД - Костовски ќе вложел и свои 2,5 милиони евра само да се спаси банката