04 Март, 2021
0.0198

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 22 Февруари, 2021

Во Србија има скоро 3.000 заразени со коронавирусот. 

Евидентирани се 2.956 пациенти инфицирани од коронавирусот.  Направени се 12.054 тестови, а починале 14 пациенти. На респираторна машина има приклучено 153 пациенти. Стапката на смртност во моментов е 0,99 проценти. Србија има на располагање повеќе вакцини и добро напредува во процесот на имунизација. Но, се смета дека опуштањето на населнието доведе до раст на бројот на заболени. 

Србија наскоро ќе биде прва во Европа според бројот на вакцинациите, а во моментов е на врвот на листата по број на ревакцинирани граѓани.

Можеби ќе ве интересира

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНУВА ВАКЦИНАТА „ЈАНСЕН“: Еднодозната вакцина од производителот „Џонсон и Џонсон“ со голема ефикасност

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНУВА ВАКЦИНАТА „ЈАНСЕН“: Еднодозната вакцина од производителот „Џонсон и Џонсон“ со голема ефикасност

Полициски час во Грција: Во Солун за викенд почнува од 19 часот

Полициски час во Грција: Во Солун за викенд почнува од 19 часот

Застрашувачки снимки од дрон над урнатата Грција: Сведоштва од кои се крева коса по силниот земјотрес

Застрашувачки снимки од дрон над урнатата Грција: Сведоштва од кои се крева коса по силниот земјотрес

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција