04 Декември, 2021
0.0197

Србија воведува ковид пропусници

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 20 Октомври, 2021

Србија воведува ковид пропусници. 

Од 23 октомври, картичките за увид во угостителските објекти ќе важат секој ден од 22 часот до крајот на работното време. 

Кризниот штаб денеска воведе пропусници.  Ако сте ја примиле втората доза, а по 7 месеци не сте примиле трета – вашиот сертификат не е валиден; негативен PCR тест, не постар од 72 часа; По 72 часа – мора повторно; Негативен тест за антиген – валиден само 48 часа; Ако сте лежеле, во претходните 7 месеци, 210 дена – после тоа мислиме дека не е безбедно; За странци – валиденЕУ сертификат за ковид или други земји со кои Србија има договор за признавање.

Србија дневно има и по 8.000 заразени со коронавирусот. 

„Иако имаме над 50 починати дневно, и многу заразени, никој не мисли дека е потребно да ги почитува мерките. Поради тоа почнуваме со заострување на мерките“, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ. 

Таа додаде дека вакцинацијата во Србија е и понатаму лоша.

Можеби ќе ве интересира

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Највисокиот грчки суд ги одби жалбите за задолжителна вакцинација

Највисокиот грчки суд ги одби жалбите за задолжителна вакцинација

Партнерката на премиерката Ана Брнабиќ на насловната страна на модно списание - СИНОТ И ЈАС ЗАЕДНО СЛЕДИМЕ КОНЦЕРТИ

Партнерката на премиерката Ана Брнабиќ на насловната страна на модно списание - СИНОТ И ЈАС ЗАЕДНО СЛЕДИМЕ КОНЦЕРТИ

Ако патувате во Црна Гора, има четири услови за влез

Ако патувате во Црна Гора, има четири услови за влез

Земја од регионот е во топ три дестинации во светот за 2021

Земја од регионот е во топ три дестинации во светот за 2021

ДАЛИ Е ПОТРЕБНА СУПЕРВАКЦИНА ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ КОВИД? Вирусот има повеќе од 30 мутации, виролозите апелираат на одговорно однесување

ДАЛИ Е ПОТРЕБНА СУПЕРВАКЦИНА ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ КОВИД? Вирусот има повеќе од 30 мутации, виролозите апелираат на одговорно однесување

ОМИКРОН ПОТВРДЕН ВО ГРЦИЈА: Заразен е патник кој се вратил од Јужна Африка

ОМИКРОН ПОТВРДЕН ВО ГРЦИЈА: Заразен е патник кој се вратил од Јужна Африка

Дали омикрон стигна во Албанија?

Дали омикрон стигна во Албанија?

Криминална група издавала грчки пасоши на криминалци од други држави

Криминална група издавала грчки пасоши на криминалци од други држави