03 Октомври, 2023
0.0235

СРБИНКА РАБОТИ НА АЛЈАСКА: Во сезона земаат и до 10.000 евра

Објавено во: Економија 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Многу луѓе од Србија одат на сезонска работа во странство, а некои од нив заминуваат на Алјаска. 

Ива е Србинка која во 2018 година отишла таму и ги советува и другите жени да го сторат истото. Според неа, чистење риби на Алјаска е идеално за самохрани мајки. Вели дека за три месеци, жената може да заработи до 10.000 евра, а со тие пари да инвестира во бизнис, да ги чува парите како заштеда или да има учество за стан. Објаснува дека кога таа се пријавила, во 100 апликанти имало 3 жени. Ива вели дека сеха има 30 жени, а 70 мажи. Раскажува дека луѓето кога ќе заминат таму, прво се кајат, но потоа со напорна работа, заработуваат добро. Ива вели дека месечно се заработуваат по 2.000 долари, а ако понатаму си најдете добра компанија, можете да заработите по 7.500 долари. Своето искуство го споделува со цел да им помогне на другите и да им го промени животот. Сепак, додека дека за да заработите 7.500 долари, треба да работите по 16 ипол часа дневно. 

Можеби ќе ве интересира

Од денеска аукција за зелената обврзница, ќе следуваат и проектни обврзници

Од денеска аукција за зелената обврзница, ќе следуваат и проектни обврзници

„ИНФЛАЦИЈАТА ГО ДОСТИГНА ВРВОТ“: Веќе бележи надолен тренд во светот, еве какви се очекувањата за Македонија

„ИНФЛАЦИЈАТА ГО ДОСТИГНА ВРВОТ“: Веќе бележи надолен тренд во светот, еве какви се очекувањата за Македонија

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

Директорот на „Мајкрософт“ пукаше во „Гугл“: „Доминира затоа што користи нефер тактики, корисниците речиси немаат избор“

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

КУШТРИМ РАМАДАНИ СИ ОДИ ОД ТОПЛАНАТА СЕВЕР И ПОЧНУВА СО СВОЈ ПРИВАТЕН БИЗНИС - која е причината за оставката на директорот и што ќе работи неговата нова фирма

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Суспендирана контроверзна фирма која земаше струја од МЕПСО без да му плаќа

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

Се издаваат станови во малите градови, кириите се ниски, ама потстанари ни за лек

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕМАЛО РАСТ НА ПЕНЗИИТЕ ЗА 24 ПРОЦЕНТИ: Тренчевска вели се грижат за пензионерите

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Пензионерите добија покачување, но не 6.8 отсто туку 5.3 отсто

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?

Зошто се зголеми невработеноста во Германија?