11 Мај, 2021
0.0254

СРБИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ: Рестораните и кафулињата се затвораат

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 02 Јули, 2020

Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Од понеделник ќе почнат со казни за оние кои не носат маски во јавниот градски и меѓуградски превоз, и во трговските центри. Казните ќе се движат околу 5.000 или 6.000 динари. 

„Белград е најголем проблем, 82,5 отсто од заразените се во престолнината. Сите останати места се под контрола, што е помалку или повеќе очекувано и вообичаено, рече вечерва претседателот на Србија Александар Вучиќ во гостувањето на РТС, по состанокот на Кризниот штаб за борба против коронавирусот.

Тој разговарал со д-р Предраг Кон, а вчера со Кисиќ Тепавчевиќ и д-р Стевановиќ.

„Владата утре ќе донесе одредени мерки. На две недели ќе ги затвориме ноќните клубови, тие нема да работат од 23 до 6 часот наутро. Истото тоа ќе важи и за кафулињата. Студенските домови ќе ги затвориме“, рече Вучиќ.

Во Србија за едно деноноќие се тестирани 9.013 лица, од кои 359 се позитивни, а починати се шест пациенти. 

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот Батут, на респиратори се 81 лице, а 1.996 се активни случаи на заболени од коронавирус.

15,195 дијагностицирани има досега, а починаа 287 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест