30 Ноември, 2020
0.0255

СРЕДНОШКОЛЦИ КОИ БИЛЕ ВО ОХРИД, СТРУГА, ДОЈРАН МЕЃУ НОВОЗАРАЗЕНИТЕ: Повеќе од 15 млади луѓе вратени од одмор со симптоми на Ковид-19

Објавено во: Македонија 11 Август, 2020

Средношколци и млади на 20-тина години се меѓу новозаразените во вкупниот број за Скопје од вчера и завчера, а кои со симптоми на корона вирусот се вратиле од одмор од Охрид, Струга и од Дојран.

-Нивната клиника слика е лесна, имаат главоболки и ниска температура, па откако е потврдено дека се позитивни, при пополнување на анкетниот лист овие лица наведоа дека биле на одмор во преполнетите туристички места во земјава, но истакнуваат дека не знаат точно каде се заразиле. Се испитуваат и нивните контакти, па деновиве можно е да има поголем број млади лица позитивни на вирусот кои биле на одмор. Сепак, пак ќе повторам, а тоа и го тврдам, дека можноста да се зарази кој било е многу мала ако се почитуваат мерките. Од друга страна, нормало е дека ќе имаме заразени млади луѓеод сите оние журки што се се случуваа, вели епидемиологот д-р. Александар Стојанов, директор на Центарот за јавно здравје-Скопје.

Истовремено, епидемиологот, д-р. Јованка Коровешовска од охридскиот Центар за јавно здравје појаснува дека бројот на новозаразени во Охрид не се зголемува нагло, иако градот е преполн со туристи, со појаснување дека младите кога ќе се пожалат на какви било болки и температура, родителите веднаш си ги земаат и си ги носта дома.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите