07 Октомври, 2022
0.0217

Српски авион полетал од Црна Гора, а потоа почнал ужасот: „Се слушна тресок, видов искри под моите нозе“

Објавено во: Балкан 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Српскиот авион полетал од Тиват во Црна Гора за Белград, но морал доста брзо да се врати на аеродромот, а во меѓувреме патниците биле сведоци на хоророт.

Патниците кои полетаа со авионот на Ер Србија, кој вчера полетал од Тиват за Белград, тешко дека ќе го заборават овој ден.

Ербас 319 мораше принудно да слета 45 минути по полетувањето од аеродромот во Тиват, околу 15:45 часот, поради дефект на моторот.

Можеби некому ќе му се чинеше дека сè не оди добро, со оглед на тоа дека летот доцнел околу 45 минути, а потоа - едвај пет минути по полетувањето, под авионот се слушнал силен тресок.

Пред тресокот, патниците истакнуваат дека во авионот се слушнало силно брмчење, а потоа дошло до силен удар кој ги вознемирил сите патници.

„Тоа беше нешто како удар на гром. Авионот ја губеше и ја менуваше моќта, а една патничка видела искри како летаат под нејзините нозе и гориво се испушта од резервоарот во морето. Околу половина час кружевме над Которскиот залив , а луѓето на копно забележале дека од авионот излегува голема количина чад“, пишува Нова.рс за дел од сведоштвата. 

„Првите десет минути екипажот не даваше никакво објаснување, што предизвика уште поголема паника. Потоа не известија дека има дефект на моторот и дека мораме да направиме подготовки за слетување на аеродромот во Тиват“, изјави еден од патниците.

Механичарите во моментов го проверуваат авионот, а некои патници го напуштиле летот поради страв, рекол сведок.


Фото: index.hr = Screenshot: Flightradar24Можеби ќе ве интересира

СИТЕ ПОПОЛНУВААТ НЕКОИ ХАРТИИ, А МОЈАТА ПЕТРА ЈА НЕМА, СЕ ЌЕ СЕ ДОКАЖЕ - мајката на убиеното девојче едвај стои на нозе, но дојде на протест

СИТЕ ПОПОЛНУВААТ НЕКОИ ХАРТИИ, А МОЈАТА ПЕТРА ЈА НЕМА, СЕ ЌЕ СЕ ДОКАЖЕ - мајката на убиеното девојче едвај стои на нозе, но дојде на протест

„НАЈТАЖНАТА“ СЛИКА ОД ПРАГА, ВУЧИЌ ОСТАНА ОСАМЕН - светските лидери весело си прикажуваат, но не го дружат српскиот претседател

„НАЈТАЖНАТА“ СЛИКА ОД ПРАГА, ВУЧИЌ ОСТАНА ОСАМЕН - светските лидери весело си прикажуваат, но не го дружат српскиот претседател

Пленковиќ: Вучиќ не се избори за одложување на одлуката за руската нафта

Пленковиќ: Вучиќ не се избори за одложување на одлуката за руската нафта

АНА БРНАБИЌ ЗА НАЈАВАТА ЗА ЗАБРАНАТА ЗА УВОЗ НА РУСКА НАФТА: „Ќе мораме малку поинаку да се позиционираме“

АНА БРНАБИЌ ЗА НАЈАВАТА ЗА ЗАБРАНАТА ЗА УВОЗ НА РУСКА НАФТА: „Ќе мораме малку поинаку да се позиционираме“

ВУЧИЌ И КОВАЧЕВСКИ КАКО ВО СТУДЕНТСКИ ДЕНОВИ, фотографијата како седат на скали собра мноштво коментари

ВУЧИЌ И КОВАЧЕВСКИ КАКО ВО СТУДЕНТСКИ ДЕНОВИ, фотографијата како седат на скали собра мноштво коментари

Изнервиран поради изборите во БиХ, сплиќанец со стол ја тепал сопругата, а со перница сакал да ја задуши

Изнервиран поради изборите во БиХ, сплиќанец со стол ја тепал сопругата, а со перница сакал да ја задуши

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО СРБИЈА - паѓаат белградски макроа, осомничена и една жена

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО СРБИЈА - паѓаат белградски макроа, осомничена и една жена

ЌЕРКАТА НА БАКИР ИЗЕТБЕГОВИЌ СЕ РАЗВЕДУВА, А СВАДБАТА БЕШЕ ЛАНИ И ЧИНЕШЕ ЦЕЛО БОГАТСТВО: Гостин беше и Ердоган

ЌЕРКАТА НА БАКИР ИЗЕТБЕГОВИЌ СЕ РАЗВЕДУВА, А СВАДБАТА БЕШЕ ЛАНИ И ЧИНЕШЕ ЦЕЛО БОГАТСТВО: Гостин беше и Ердоган

КОЈA БЕШЕ АНКИЦА ТУЃМАН: Ја нарекуваа столб на семејството, имењачката и ја откри тајната сметка

КОЈA БЕШЕ АНКИЦА ТУЃМАН: Ја нарекуваа столб на семејството, имењачката и ја откри тајната сметка