16 Октомври, 2021
0.0510

Српски имунолог објасни зошто и вакцинираните завршуваат во болница

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 14 Октомври, 2021

Српскиот имунолог Борислав Каменов кој е и поранешен директор на Клиничкиот центар во Ниш, за Нова тв вели дека не смееме да се потрпеме само на примената вакцина против коронавирусот. 

Тој објасни зошто и вакцинирани луѓе завршуваат во болница.  Рече дека антителата не го убиваат, туку само го неутрализираат вирусот. 

„Меѓутоа, луѓето забораваат низ што се поминало нивното тело во животот и колку отрови се наталожиле од загадувањето, преку нездрава исхрана, секојдневниот стрес и лошиот начин на живот.  Кога зборуваме за вакцинираните кои се во болница, не мислам само на луѓето со хронични и други пропратни болести, туку на оние кое велат дека никогаш од ништо не биле болни, а завршиле во болница. Зошто? Затоа што нивниот именитет е лош. Вакцината не може да го подигне целиот имунитет, мораме на неа да и помогнеме.  Антителата не се главни во борбата против коронавирусот. Со или без вакцина, ќе се разболиме доколку немаме доволно јак неспецифичен имунитет, кој е наш основен механизам за борба против вирусот“, објаснува докторот Каменов.

Во Србија епидемиолошката состојба е лоша. Во последните 24 часа има 6.786 заразени, а во исто време, 54 пациенти починале. Секој ден бројот на заразени варира од 6.000 до 8.000. 

Можеби ќе ве интересира

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

Четворица руски туристи се задушиле во сауна во Албанија

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

По обилните дождови, се отвори дупка на патот во Солун во која пропадна автобус

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Тргнале на Косово за да војуваат, но поради една причина се вратени од граница

Маж загина во невремето во Грција

Маж загина во невремето во Грција

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

Косово донесе одлука: Нема училиште в понеделник поради изборите

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БЕБЕ И ДВАЈЦА ТИНЕЈЏЕРИ НА РЕСПИРАТОР: Децата се во животно загрозени, со тешка пневмонија и воспаление на срцевиот мускул, српски лекар за нивната состојба

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

БУРАТА ВО ГРЦИЈА ДОНЕСЕ ОГРОМНИ ПОПЛАВИ: Хеликоптери спасуваа луѓе по кровови, Атина под вода

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Му се потсмеваат, но Рама вети дека Албанија ќе испраќа сателити во орбитата

Aко избие војна во Босна, Додик ќе бара помош од Русија

Aко избие војна во Босна, Додик ќе бара помош од Русија