21 Септември, 2021
0.0242

Српски научници ќе работат на пронаоѓање лек против коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 13 Септември, 2021

Српски научници ќе работат на пронаоѓање лек против коронавирусот. 

Научниците од Хемискиот факултет на Универзитетот во Белград, развиваат решенија што ќе помогнат во борбата против коронавирусот. Информацијата ја соопштија денеска од српскиот Фонд за наука.

Проектот CAPSIDO развива посигурен и побрз антиген тест за откривање на ковид -19 под водство на дописниот член на САНУ, Тања Ширковиќ Величковиќ, редовен професор на Хемискиот факултет на Универзитетот во Белград. Тимот прво се зафати да истражува соединенија што можат да ги блокираат ензимите и протеините кај луѓето, кои се потребни за дуплирање на коронавирусот, за да можат потоа да преминат на компјутерско моделирање и симулација, како и да пронајдат кандидати за лекови. Завршните тестови ќе бидат спроведени во Институтот Пастер во Франција. Истражувачите кои работат на проектот CAPSIDO развиваат тест кој ќе биде чувствителен на многу ниски концентрации на коронавирусот кај пациентите. Целта е да се развијат антигенски тестови кои, за разлика од PCR тестовите, ќе ги откријат протеините од коронавирус, дури и кога вирусот е во многу ниска концентрација. Набавена е капитална опрема што не постои во земјата или во регионот. 

Коронавирусот е потврден кај 6.249 луѓе во последните 24 часа во Србија, а во исто време, 27 пациенти починале. Тестирани се 21.163 луѓе. На респиратор се 142 пациенти.

Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда