30 Ноември, 2020
0.0196

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 21 Октомври, 2020

Вирусологот во пензија, д-р Ана Глигиќ ги разреши дилемите околу тоа како се пренесува коронавирусот. 

Таа вели дека новиот коронавирус се пренесува на сите можни начини - преку контакт, преку капки, преку респираторен пат, преку воздух, само уште не е докажано дека може да се пренесе и преку храната која ја јадемне. 

„Затоа советувам сите и покрај добро познатите мерки да се заштитуваат секојдневно со проветрување во станот, особено рано наутро, штом се разбудите. Ноќе честичките на лебдечкиот вирус паѓаат на под, па паѓаат на под, а наутро ние ги креваме повторно во воздух. Бидејќи новиот коронавирус долго се одржува во надворешна средина, докажано и по 16 часа, а некои тврдат и подолго, наутро е се уште жив, па штом стигне до слузокожата на носот тој почнува да се размножува во влажна средина. Исто така, препорачувам сите површини во станот кои често ги допираме редовно да ги чистиме со средство за дезинфекција“, вели докторката. 

Таа била шеф на лабораторијата во време на епидемијата ваиола вера во 1972 година.

Вирусот зема замав во Србија, на удар е Белград. 

Во земјата денеска се регистрирани 512 случаи на зараза со новиот коронавирус, што претставува  рекорден од почетокот од епидемијата. 

Можеби ќе ве интересира

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија