05 Август, 2020
0.0218

СТАПКАТА НА ЗАРАЗЕНИ СЕ СИМНА ПОД 10 ОТСТО: Денеска се позитивни 9,4 проценти од тестираните

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Денеска се регистрирани 88 новозразени пациенти од коронавирусот, од направени 973 тестирања.

Ова говори дека значително се намалува бројот на новозаболени, во однос на претходните денови, кога бројките се движеа околу 200.

Денеска биле направени 937 тестирања.

Стапката на заразени денеска се симна под 10, и таа изнесува 9,4 проценти, или конкретно, 9,37 отсто. 

Вчера, пак, таа стапка изнесуваше 13,7 отсто, што значи дека беше многу повисока од денеска. 

Вчера беа направени 991 тестирања, а регистрирани беа 136 нови случаи на ковид-19.

Завчера, пак, стапката на заразеност била идентична, односно нешто пониска од вчера, и изнесувала 12,9 отсто.

Според здравствените параметри, стапката на заразени треба да изнесува околу 5 отсто или помалку, за да се смета дека состојбата со корона вирусот во земјата е под контрола.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска рече дека не се очекува голем наплив на пациенти во болниците.

Можеби ќе ве интересира

СЛУЧАЈ ВО ШТИП: Се излечил, па повторно се заразил со коронавирусот

СЛУЧАЈ ВО ШТИП: Се излечил, па повторно се заразил со коронавирусот

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни