24 Јуни, 2018
0.5495
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

СТАТИСТИКА: Kолку луѓе може да нахрани германски, австриски, француски земјоделец?

Објавено во: Агробизнис 15 Октомври, 2017

Земјоделецот во Германија може да произведе храна за 152 луѓе. 

Во Франција еден фармер може да прехрани 77, во Австрија 56, во Словенија 25, а просекот за ЕУ говори дека еден земјоделец може да прехрани од 50 до 80 жители, вели Бранислав Гулан од САНУ за Блиц. 

Тој додава дека Србите сепак се под просекот и на аграрот му треба подобрување. 

Србија има земјоделство со ниска продуктивност, а ако се погледне потрошувачката, за храна и лични потреби одат 42,9% од приходите, што е највеќе во Европа. 

За три децении српското земјоделство има раст од 0.45%, а до 2000 година растот бил 0.6%. 

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ контра БЕСА: Огласот за вработување е за сите етнички заедници

МЗШВ контра БЕСА: Огласот за вработување е за сите етнички заедници

ЕФТИНА НАфТА – ПОГОЛЕМО ЗАГАДУВАЊЕ

ЕФТИНА НАфТА – ПОГОЛЕМО ЗАГАДУВАЊЕ

Потпишани првите договори од ИПАРД 2 Програмата

Потпишани првите договори од ИПАРД 2 Програмата

Повеќе од една година ќе треба за набавка на систем од заштита на град

Повеќе од една година ќе треба за набавка на систем од заштита на град

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

МЗШВ на терен во увид на штетите од вчерашното невреме

МЗШВ на терен во увид на штетите од вчерашното невреме