28 Мај, 2020
0.0244

СТРАВ ОД КОРОНАВИРУС: Од Скопје заминале во викендички во Винце

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 28 Март, 2020

Триесетина жители на главниот град исплашени од ширењето на коронавирусот, заминале во своите куќи и викендички во кумановското село Винце, кое има педесетина жители.

Во период, додека не одат на работа, а децата не посетуваат настава, овие луѓе процениле дека ќе бидат побезбедни во ова мало село. Ги има од сите возрасти, а со себе ги земале и децата. Престојуваат во куќите кои им ги оставиле родителите, бабите, дедовците.

Во селото се вратија триесетина луѓе кои живеат во Скопје, и мал дел во Куманово, затоа што сметаат дека се безбедни, и додека трае епидемијата нема да се мешаат со други луѓе. Селото има вода, а продавница има на 3 километри оттука во соседното Којнаре, но тие сепак доаѓаат со залихи од храна барем за една недела. Има и постари луѓе, пензионери кои се дојдени со внуците, деца на школска возраст. Таман периодов ќе им дојде како одмор. Мештаните се информирани за коронавирусот, сите следат што се случува, гледаат телевизија, но не се плашат, затоа што во селото нема заразени“, вели претседателот на месната заедница во селото, Аце Гигевски.

Горан Наумовски, кој потекува од ова село раскажува дека иако селото е иселено, сепак последните години има тренд на градење на нови куќи и викендички. Додава дека во селото има група на луѓе која е вратена токму поради ширењето на опасниот вирус.

„Слушам и детски џагор, а има и постари луѓе кои не си одат дома, постојано се во селото. Местото е изолирано, и нема никаков надворешен контакт, така што првиот контакт да се измешате со луѓе е на бензинска пумпа на 4 километри оттука. Има група на луѓе од сите возраст кои се вратени во селото токму поради состојбата со вирусот. Има чист воздух, убава природа. Мојата сопруга е на работа, инаку и јас би отишол таму“, раскажува Наумовски.

Бројот на заразени од Ковид 19 во земјава расте. .

Македонија е во вонредна состојба, додека Дебар и Центар Жупа се во кризна состојба, а градскиот и меѓуградскиот превоз во Куманово е прекинат, со што градот е изолиран. Надлежните преземаат мерки за да се спречи ширењето на вирусот. 

Сања Атанасовска

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво

БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ РАСТЕ: Вкупно 38 заразени, тројца пациенти починаа

БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ РАСТЕ: Вкупно 38 заразени, тројца пациенти починаа

ШТО НЕ ТЕ УБИВА, ТЕ ПРАВИ ПОЈАК - Моника е подобра, но раните уште се видливи

ШТО НЕ ТЕ УБИВА, ТЕ ПРАВИ ПОЈАК - Моника е подобра, но раните уште се видливи

Чулев: Се повикуваат учесници и се поднесуваат пријави за литијата

Чулев: Се повикуваат учесници и се поднесуваат пријави за литијата

Во Македонија од Ковид-19 почина и здравствен работник

Во Македонија од Ковид-19 почина и здравствен работник

Едниот трансплантиран бубрег од Емилија Динева не профункционирал

Едниот трансплантиран бубрег од Емилија Динева не профункционирал

ФИЛИПЧЕ: Изборот е на граѓаните, ако не се почитуваат мерките ризикуваме враќање на остри мерки

ФИЛИПЧЕ: Изборот е на граѓаните, ако не се почитуваат мерките ризикуваме враќање на остри мерки

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19