28 Мај, 2020
0.0263

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 31 Март, 2020

Само еднаш во текот на денот Грците можат да излегуваат од дома. 

Властите им порачаа на граѓаните дека можат да излезат до аптека, продавница, супермаркет или пекарница и потоа мораат да се вратат дома. 

Се заоструваат мерките со цел да се спречи ширењето на вирусот. 

Полицијата продолжува со контролите, а во текот на вчерашниот ден, за непотребно движење и за прекршување на забраната се изречени 2.193 казни.

Од почетокот на мерката, односно од минатиот понеделник заклучно со вчера, забраната ја прекршиле 10.634 лица и биле казнети со 150 евра.

Оваа година Грците Велигден ќе го слават дома. 

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите