22 Мај, 2018
0.4230
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

СТРУЧЊАЦИТЕ ШОКИРАА: Луѓето над 40 години треба да работат по три дена неделно

Објавено во: Финансии 09 Септември, 2017

Ако сте над 40 години и имате проблем со меморијата, виновник за тоа е вашата работа. 

Неодамна Институтот за применета економија од Мелбурн дојде до интересни податоци. 

Додека работа до 30 часа во 40-те години е добра за когнитивни способности, повеќе од тоа штети. 

Луѓето кои работат по 55 часа неделно имаат послаби когнитивни функции, за разлика од оние кои не работат или работат помалку.

Заклучокот е дека е најдобро луѓето да работат по 3 дена неделно доколку имаат 40 години и така ќе бидат најпродуктивни. 

Научниците велат дека ова е сериозен проблем ако се земе во обзир дека повеќе земји ја креваат границата за пензионирање. Тие тврдат дека скратено работно време може да ги сочува мозочните функции. 

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?