19 Јуни, 2018
0.4342
    ALK 8296.78    0.56%     BESK 9800    2.83%     GRNT 810.1    -0.91%     KMB 5003.67    2.97%     KSPR 26    0%     MPT 37007.55    -0.04%     MTUR 4500    1.81%     PKB 13901    3.82%     RZLE 35    25%     RZLV 70    5.79%     STB 951.08    0.12%     STBP 900    -2.17%     STIL 159    3.43%     TEL 275    0%     TETE 2290    6.76%     TNB 13563.46    -0.09%     TPLF 1235.96    -3.39%     TTK 949.95    0.07%     UNI 2542.36    1.69%     VITA 8503    0.02%     ZPKO 2858    0.01%

СУПЕР БИЗНИС: Добар принос без ниту една машина

Објавено во: Агробизнис 24 Мај, 2018

Одгледување јагоди во затворен простор е многу профитабилен бизнис. 

Билјана Владисављевиќ од српското село Раденкович, раскажува дека може сама да ги обработува јагодите и дека не се потребни машини. 

Искуството од лани говори дека е подобро да имаш еден хектар јагоди отколку еден хектар пченка, вели оваа жена. 

Оваа година двојно го зголемила бројот на садници, а условите се полоши од лани, и приносот доцни со 20 дена. 

Таа вели дека многу се бараат квалитетни органски јагоди. 

Можеби ќе ве интересира

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

МЗШВ на терен во увид на штетите од вчерашното невреме

МЗШВ на терен во увид на штетите од вчерашното невреме

Заврши поправката и надградбата на радарскиот систем Ѓуриште

Заврши поправката и надградбата на радарскиот систем Ѓуриште