01 Март, 2024
0.0312

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

Објавено во: Балкан 04 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Синоќа седевме и гледавме телевизија кога на некој канал повторно почна приказна од училиште. Солзи почнаа да му течат по лицето, а во следниот момент доби заканувачка порака, односно слика, дека обвинителот и уште еден маж ќе го гонат додека не го осудат. Буквално ја смени бојата на лицето, го фрли телефонот и истрча по скалите - вели Владан Живковиќ, татко на тинејџерот (17) кој вчера се обиде да се самоубие, кај Трстеник.

Малолетникот Н.Ж., кој на 9 ноември ја лизна наставничката од столче во Техничкото училиште во Трстеник го гони Вишото јавно обвинителство во Крушевац за тежок инцидент, поради кој се исклучени од училиштето, синоќа се обидел да се самоубие, како што рекол неговиот татко, а токму тој ја известил полицијата за тоа.

- Трчав по него, но не стигнав до него. Дојде до портата во дворот, се сврте кон мене и ми рече: „Тато, не можам да го издржам овој притисок. Нема да се видиме повеќе“, и истрча кон нивата, во темнината - вели таткото.

Крајно потресен, соговорникот наведува дека си го бркал синот, но дека исчезнал во темница.

- Се вратив дома, размислувајќи на кого да се јавам, што да правам, кога слушнав детски плач и вресок од полињата. Истрчав таму и го видов мојот син. Се повлеков, не знаев што да правам. Веднаш повикав полиција и Брза помош која пристигна за неколку секунди. Полицаецот го спасил. Мислев дека е мртов, не знаев што ми се случи - се расплака таткото.

Како што додава соговорникот, тој моментално е на пат кон болница за да ја дознае состојбата на неговиот син.

- Ќе видам дали е жив и во каква состојба е бидејќи болницата не сакаше да сподели никакви информации со мене како родител, верувајте дека е страшно. Мојот син долго време беше болен, со денови трпеше заканувачки пораки и притисоци, а го натера да го направи тоа што го направи - раскажува Владан.

Како што додава соговорникот, тој е самохран родител на осум деца откако нивната мајка Светлана починала во 2008 година.

- Пред неполн месец ја одбележавме годишнината од смртта на мојата сопруга. Се работи за сообраќајна несреќа во која товарен камион со грчка регистрација одзади удри во нашето возило на автопатот кај Смедерево. Тогаш мојата ќерка беше потешко повредена, а моите два сина беа помалку повредени. По превртувањето, мојата почината сопруга се здоби со тешки повреди на главата и беше пренесена во болница, таа беше во осми месец од бременоста. Ја родиле, а потоа била пренесена во Ургентниот центар во Белград, каде починала - вели Живковиќ.

Соговорникот додава дека неговата ќерка неодамна пронашла разни вознемирувачки пораки на телефонот на нејзиниот брат.

- Не дај Боже да најде некој, тоа што го нашла сестра му на телефонот, какви навреди и закани. Тој беше трауматизиран од кога ја виде мајка си во кутијата и земаше лекови. Ќе ме закопаат, подобро да умрам отколку да живеам вака – заклучува вознемирено соговорникот.

Да потсетиме, случајот со насилство врз професорка во Трстеник од страна на ученици, меѓу кои и Н.Ж., ја вознемири јавноста во Србија. Учениците ја малтретирале професорката, а во еден момент и го повлекле столот, по што таа паднала на подот.

Неколку дена по настанот на социјалните мрежи беше објавено видео од насилството, а јавноста, меѓу кои и многу просветни работници, побараа соодветна казна за сторителите. Постапката беше покрената, а беше даден предлог учениците да се исклучат од наставата.

Меѓу наведените ученици бил и Н.Ж., а неговиот татко до училиштето доставил пријава за психичката состојба на неговиот син по инцидентот.

- Директорот не извести дека родителот донел некаква медицинска документација во која стои дека детето има психички проблеми поради траума од детството. Но, немавме увид што точно пишува во него - изјави претходно еден од вработените во Техничкото училиште во Трстеник.

Можеби ќе ве интересира

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци