28 Мај, 2020
0.0439

Терапијата за коронавирусот може да има сериозни несакани дејствија

Објавено во: Свет, Корона Вирус 31 Март, 2020

Може да се појави несакано дејство од терапијата што се дава на пациентите заболени од коронавирусот, предупредува денеска Агенција за лекови на Франција.

Во Франција се регистрирани три мртни случаи, што можат да бидат поврзани со тие лекови, по што Агенцијата за лекови упати ваков апел.

– Триесетина тешки нуспојави и три смртни случаи се пријавени досега кај пациенти заболени од новиот коронавирус, кои се лекувани со „Плакуенил“, одниосно хидроксиклорокин и други лекови, како што е „Калетра“, односно антивирусната комбинација од лопинавир и ритонавир, изјави главниот директор на АНСМ, Доминик Мартин.

Уште пред две недели француската Агенција за лекови ја зајакна контролата за лековите за новиот коронавирус, кои се уште се испитуваат.Истовремено, професорот , што се во фаза на испитување. Истовремено, професорот Дидие Раоу изјави дека особено вниманите треба да се посвети на хирдоксиклорокинот во комбинација со антибиотикот азитромницин, кои за сега даваат позитивни резултати, бидејќи од друга страна оваа комбинација го зголемува ризикот од нарушување на сцевиот ритам, со што може да доведе до застој на срцето.


Можеби ќе ве интересира

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари