14 Јули, 2024
0.0264

ТЕТОВО: Дворови на пет училишта ќе бидат бесплатен паркинг

Објавено во: Македонија 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Дворови на пет училишта во Тетово ќе бидат бесплатен паркинг.

Општина Тетово од вторник 18 јуни дворовите на пет училишта ќе ги пренамени како паркиралишта. Образложението е дека се прави со цел да се намали сообраќајниот метеж поради доаѓањето на иселеници и зголемувањето на бројот на возила. Паркирањето таму ќе биде бесплатно.

„Ова ќе го олесни сообраќајот во текот на летото кога нашите иселеници доаѓаат на одмор и имаме поголема посетеност. Исто така, сакаме да апелираме до возачите да ги почитуваат сообраќајните правила, да не ги блокираат постројките на јавниот превоз и да го користат градскиот автобус за да се намали аерозагадувањето и да не се предизвикува сообраќаен хаос“, соопштија од Општина Тетово.

Како паркинг места ќе служат дворовите на основните училишта „Истикбал“, „Лирија“, „Гоце Делчев“ како и двата објекта на Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“.

Кога доаѓаат иселениците има голем метеж. 

foto Wikipedia/Ggia

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: OЈО отвори истрагa, 40-годишен маж ги издрогирал малолетниците до бесознание со лекови и алкохол

ФАКТОР НА ДЕНОТ: OЈО отвори истрагa, 40-годишен маж ги издрогирал малолетниците до бесознание со лекови и алкохол

ЈАНЧЕВ: Oбезбедени се два авиони, три хеликоптери, шест цистерни, пет големи булдожери, три багери и една утоварна за пожарот во неготинско

ЈАНЧЕВ: Oбезбедени се два авиони, три хеликоптери, шест цистерни, пет големи булдожери, три багери и една утоварна за пожарот во неготинско

СВР СКОПЈЕ: Maлолетниците искршиле дел од инвентарот и се повредиле

СВР СКОПЈЕ: Maлолетниците искршиле дел од инвентарот и се повредиле

АКАДЕМИЈА ЗА СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ: Габер-Дамјановска си поднесе оставка

АКАДЕМИЈА ЗА СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ: Габер-Дамјановска си поднесе оставка

ВЛАДО ЈОВАНОВСКИ: Под итно да се повикаат 7 владици од МПЦ.ОА во Собранието, да попрскаат со светена вода, да окадат со темјан

ВЛАДО ЈОВАНОВСКИ: Под итно да се повикаат 7 владици од МПЦ.ОА во Собранието, да попрскаат со светена вода, да окадат со темјан

OJO: Скопјанец осомничен за тешки дела против здравјето и излагање на опасност на деца

OJO: Скопјанец осомничен за тешки дела против здравјето и излагање на опасност на деца

ДЕТЕТО Е ВО ТЕШКА СОСТОЈБА: Случаен минувач нашол бебе оставено во центарот на Велес

ДЕТЕТО Е ВО ТЕШКА СОСТОЈБА: Случаен минувач нашол бебе оставено во центарот на Велес

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ЊУЈОРК: Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ЊУЈОРК: Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија