09 Декември, 2023
0.0248

Тинејџерка почина од самоповредување - истрагата откри дека страдала од „негативни ефекти од онлајн содржини“

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Моли Расел, 14-годишна ученичка од Лондон била пронајдена мртва во нејзината спална соба откако на интернет гледала содржина поврзана со самоубиство, депресија и анксиозност. Како што соопштиле властите, Моли починала од „чин на самоповредување додека страдала од депресија и негативните ефекти на онлајн содржините“, повикувајќи се на резултати наистрагата.

Ендрју Вокер, судски вештак, рече дека не мисли дека „е безбедно“ да го користи терминот самоубиство како причина за нејзината смрт, туку се одлучил за „самоповредување“.

Изнесувајќи ги своите откритија тој посочи: „Моли беше во транзициски период во нејзиниот млад живот што ги отежна одредени елементи на комуникацијата“.

Таа беше „изложена на материјал што може да има негативно влијание врз неа и, дополнително, она што започна како депресија стана посериозна депресивна болест“, изјави тој за Судот за суд во северен Лондон.

14-годишна ученичка од Лондон била пронајдена мртва во нејзината спална соба откако на интернет гледала содржина поврзана со самоубиство, депресија и анксиозност.

Од нејзината смрт во ноември 2017 година, нејзиниот татко Иан води кампања за подобра заштита од потенцијално опасните алгоритми на социјалните мрежи.

Вокер рече дека „особено графичката“ содржина што ја видела „романтизирано самоповредување“ и се фокусирала на „ограничен и ирационален поглед без никаква противтежа на нормалноста“.

Тој рече дека тоа „имало тенденција да изолира и обесхрабрува дискусија“ со луѓе кои можеле да ѝ помогнат, и наместо тоа „се стреми да го претстави самоповредувањето и самоубиството како неизбежна последица на состојба од која немало закрепнување“.

Таткото на девојчето, Иан Расел (59) рече дека приказната на Моли не е сама и дека има многу други тинејџери кои се соочуваат со истите проблеми како и неговата ќерка.

- Сакам да кажам, колку и да е лошо во моментов, секогаш има надеж. Ако имате проблем или се борите со себе, ве молиме разговарајте со некој кому му верувате. Постојат организации кои можат да ви пружат поддршка и помош. Направете се за да живеете што подолго – изјави Иан Расел.

Моли прегледала над 16.000 објави на Инстаграм во последните шест месеци од нејзиниот живот, од кои 2.100 биле поврзани со самоубиство, самоповредување и депресија. Истрагата открила дека таа погледнала околу 469 објави на Pinterest со слична тема.

Директорот на NSPCC, организацијата за заштита на децата, Питер Ванлес, рече дека таков случај ќе мора да биде шокантен за Силиконската долина.

- Технолошките компании мора да бидат одговорни бидејќи безбедноста на децата е на прво место, а финансиските и комерцијалните одлуки се на второ место. Овој трагичен случај е предупредување за децата ширум светот – заклучи Ванлес.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти