05 Декември, 2021
0.0294

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 25 Октомври, 2021

Српскиот епидемиолог Бранислав Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“. 

Тој рече дека состојбата во земјата не е вонредна туку катастрофална. Околу стагнацијата на имунизацијата вели дека Србија ја пропушти шансата да има 70 отсто вакцинирани досегa, иако кога почна вакцинацијата Србија беше прва во Европа. Второ сценарио вели е природниот процес, сите да се заразиме, па прашува „колку ќе не чини природниот процес“.

„Јас би апелирал до нашите граѓани да се вакцинираат ако сакаат да живеемае како во Италија, Данска, Норвешка, Португалија. Кога ќе ги прашаме нив, тие не сакаат да се вакцинираат, не сакаат тестови, не сакаат Ковид-19, а кога ги прашуваме што сакаат, велат сакаме-неќеме. Тоа личи на нашиот српски инает, но вирусот инает не познава“, изјави Тиодоровиќ.

Србија дневно има по 7.000 заразени. Во земјава починаа и многу млади, но и родилки и трудници. Од саботата се користат ковид пропусници. 

Девојче од 7 години е на респиратор. 

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам