22 Февруари, 2024
0.0264

ТРГОВЦИТЕ СО ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ ЈА НАУЧИЈА ЛЕКЦИЈАТА - власта не отстапува од замрзнатите цени, можно е продолжување и по Нова Година - ИНФЛАЦИЈАТА ДОЈДЕ ДО 3,1 ОТСТО

Објавено во: Економија 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Инфлацијата забавува, така барем покажува статистиката, која говори за сголемени трошоци на живот за 3,1 отсто. 

Но, тоа не значат и пониски цени за граѓаните, бидејќи можеби многумина забораваат дека лани во ноември стапката на инфлација изнесуваше драматични 19,5 отсто. Тоа значи дека од лани имаме многу висока споредбена основа, бидејќи цените и тогаш веќе биле драматично пораснати, така што сега не би можело да се очекува толку висок скок. 

Инаку, во октомври стапката на инфлација изнесувала 3,5 отсто, а во септември 6,6 проценти.

Најголем пад на цените има кај храната, односно маслата и мастите, кои поевтиниле за 24 отсто во споредба со истиот период лани, а по пониски цени се продаваат и млекото, сирењето, јајцата и лебот.

Додека, пак, регистрирано е зголемување на цените кај овошјето, за над 13 отсто, зеленчукот за пет проценти, а и кај алкохолните пијалоци и тутунот, кои за една година поскапеле над 10 проценти. 

Бројките за пад на инфлцијата, според власта се должат на замрзнатите цени. Затоа не се исклучува мерката да трае и по Нова година.

- Во случај одредена мерка да се злоупотреби не само што ќе ја продолжиме, туку и ќе ги зајакнеме инспекциските капацитети. Генерално прехранбената индустрија посебно трговијата на мало со храна и пијалаци веќе ја знаат лекцијата дека од страна на Министерството за економија нема да бидат дозволени злоупотреби, рече министерот за економија Крешник Бектеши.

Можеби ќе ве интересира

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“