20 Јули, 2024
0.0248

ТРИ НАЈПОСЕТЕНИ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Истанбул е на врвот

Објавено во: Економија 09 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Според Traveloffpath.com трите најпосетени градови на светот се Истанбул, Лондон и Дубаи. 

Истанбул е водечка туристичка дестинација во светот, привлекувајќи 20,2 милиони гости според најновите статистички податоци. Ова е значаен пораст од 26 отсто во однос на претходната година, според Euromonitor International.

Лондон е вториот најпосетуван град во светот. Неговите знаменитости, вклучително и архитектонски икони како Биг Бен и Тауер Бриџ, се чини дека се на сечиј список во последно време, толку многу што 18,8 милиони слетале овде во 2023 година.

Дубаи е трет најпосетуван град во светот, а лани беше домаќин на 16,8 милиони гости. Со своите иновативни хотели, вклучително и одморалиште во форма на Месечина што наскоро ќе се отвори, и големите планови за зголемување на должината на јавните плажи за 400 проценти, овој скапоцен камен од Блискиот Исток ќе привлече сè поголем број посетители во наредните години. Инаку, во Европа се смета дека во иднина Шпанија ќе има повеќе туристи од Франција. 

foto freepik.com/tawatchai07

Можеби ќе ве интересира

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница