01 Октомври, 2023
0.0250

ТУРИСТИ ВО ШОК: Сметка за пијалок, мезе и салата колку цел еден одмор! Цени од 800 евра!

Објавено во: Финансии 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Странските туристи кои го посетиле грчкиот остров Миконос останале зачудени кога добиле голема сметка за нивната нарачка во ресторан.

Ресторан на Миконос, кој нуди остриги, доби неколку поплаки од лути туристи кои тврдат дека им биле преплатени.

Нивните приказни се различни: од младенци кои велат дека платиле 30 евра за една порција остриги, до пар кој платил речиси 800 евра за пијачка, мезе и салата и поради тоа се чувствувале измамени.

Пиво, коктел и остриги 400 евра

Меѓу нив се Алекс и Линдзи Брин од Канада кои во мај минатата година го поминаа меден месец на Миконос. Меѓутоа, набрзо доживеале кошмар кога во ресторанот пристигнала сметка од речиси 400 евра за едно пиво, коктел и десетина остриги, пишува Дејли Мејл.

Семејството Бринс тврдеше дека вработените во ресторанот не им дале мени со пијалоци и истакнати цени, а потоа ги шокирале со астрономска сметка. Тие исто така го обвинија ресторанот дека ги однел во задна соба за да платат, наместо да им ја донесе сметката на маса.

„Кога ги завршивме остригите, тие се обидоа да ни донесат ракови кои за среќа не ги сакавме“, рече Линдзи.

Како што вели, кога нејзиниот сопруг отишол во тоалет, по пат видел мени каде пишувало дека една острига чини 29 евра, што ги шокирало.

„Веќе јадевме остриги, па си помислив како ќе ја платиме сметката?“, рече таа.

Келнерот се врати со десертите и почна да ги става на нивната маса иако тие рекоа дека не сакаат.

„Се спремивме да одиме, отидов во тоалет, а мојот сопруг го повикаа во задната соба да плати. Му дадоа сметка која беше повеќе од 400 евра. Тој беше шокиран. Му ја покажаа сметката на екранот на компјутерот , а се што пишувало на грчки што не знаеме“, рече таа.

За што побрзо да се стави крај на болната ситуација, Алекс на крајот ја платил сметката. Мислеа и дека ќе имаат повеќе проблеми доколку не платат, убедени дека можат да го искористат тоа што гостите се туристи.

"Кога го видов надвор, не можев да верувам. Во канадски долари беше над 600 долари. Лудо е да се плати толку многу за вечера", рече таа.

Сопственикот на ресторанот ги отфрла критиките

Од друга страна, сопственикот на овој ресторан ги отфрли нивните тврдења како лага.

„За жал, сите ние кои работиме во угостителството сме мета на различни инфлуенсери кои наместо да живеат преку рекламирање производи и услуги за јавноста, вршат притисок врз нив поради превисоките такси и бесплатните оброци“, рече тој.

Имено, неодамна еден американски пар бил шокиран од сметка од 800 евра за два мохито коктели, четири ракови и салата.

Џесика Јарнал и Адам Хаган од Монтана велат дека мислеле дека коктелите чинат околу 25 евра.

Кога ја добиле сметката им објасниле дека тоа е цената за мал коктел, а дека нарачале други по цена од 100 евра. Иако на менито пишуваше 27 евра за ракот, реално толку чини еден грам рак, што е минимална нарачка.

foto freepik.com/Drazen Zigic

Можеби ќе ве интересира

ЗА ЕДНА ГОДИНА КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ ИМ ПОСКАПЕЛЕ ЗА ДВА ПРОЦЕНТНИ ПОЕНИ - еве какви се другите каматни стапки

ЗА ЕДНА ГОДИНА КРЕДИТИТЕ НА ФИРМИТЕ ИМ ПОСКАПЕЛЕ ЗА ДВА ПРОЦЕНТНИ ПОЕНИ - еве какви се другите каматни стапки

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат