21 Април, 2018
0.1585

ТУРСКАТА ЛИРА ВО АМБИС: Oва е причината

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2017

Турската лира почна да тоне поради најновите политички збиднувања. 

Оваа валута утрoво падна за скоро 2% во однос на американскиот долар, како последица на дипломатските тензии меѓу Анкара и Вашингтон.

Турската национална валута денеска се тргуваше по курс од 3,70 лири за еден долар, наспроти 3,61 лира за долар кон крајот на минатата работна недела.

Турската валута ослабна и во однос на еврото од 4,33 лири во петокот на рекордно ниското ниво од 4,24 лири за едно евро.

Викендов двете земји привремено ги запреа меѓусебните неимигрантски визни услуги поради безбедносни причини.

Мисијата на САД во Турција соопшти дека ја прекинува работата на своите служби за издавање неимигрантски визи во своите американски дипломатски претставништва во Турција.

Како причина е наведено дека Анкара мора да ја „преразгледа“ својата посветеност околу безбедноста на американскиот дипломатски персонал.

Бизнис аналитичарите велат дека визните ограничувања ќе се одразат и на туризмот и на бизнисот. 

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници