25 Февруари, 2024
0.0262

УБИСТВОТО НА НЕВИНО ДЕВОЈЧЕ БИ МОЖЕЛ ДА ГО ИЗВРШИ САМО ЕДЕН ТИП НА ЛУЃЕ - српски психолог објаснува зошто некогаш грешат и татковците

Објавено во: Македонија 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Во интервју за Република, Зоран Мустеровиќ даде психолошка анализа на случајот.

Вања Ѓорчевска исчезна на 27 ноември, а подоцна беше утврдено дека девојчето е мртво. Иако имаше само 14 години, тоа не ги спречило одговорните за нејзината смрт да бидат сурови на дело. За нејзината смрт осомничени се пет лица, меѓу кои и нејзиниот татко Александар. Првоосомничен во овој случај е Љупчо Палевски Палчо, кој беше пронајден во Турција, а на Стефан Димковски, кој е осомничен дека му помагал на Палевски и го превезувал од Белград во Турција преку Бугарија, му е продолжен притворот поради сомнение дека може да влијае врз сведоци и лица.

Прашањето што ја мачи јавноста е кои се лицата инволвирани во киднапирањето и убиството на Вања и дали мотивот е чисто паричен или зад овој страшен чин стојат подлабоки слоеви. Полицијата соопшти дека во случајот е вмешан таткото на Вања.

Психологот Зоран Мустеровиќ од Србија за Република.рс го разгледа поимот користољубие во психологијата и зошто татковците, односно родителите кои по природа мораат да ги заштитат своите деца, прават такви работи. Во конкретниот случај се работи за таткото, а тој во интервју за Република објасни дека омразата е интензивна само кога сме лично вклучени во одредена врска.

- Себичноста и омразата се емоции стари колку и луѓето. Тие се присутни во сите времиња и во сите цивилизации, а целото образование е насочено кон надминување на таквите емоции кон себе или кон другите. Кога личниот интерес е многу изразен како потреба во некоја ситуација, а се комбинира со омраза, на која најчесто и претходи фрустрација, тогаш тоа е многу опасно. За да добие деструктивни размери, мора да има агресивност, одмаздољубивост што се акумулира во блиските односи, бидејќи омразата е интензивна само кога ние лично сме многу вклучени во врска која не се остварила онака како што сакавме. Има луѓе кои се склони кон многу интензивни емоции, среќа, омраза, и бурно реагираат на сите чувства и можат да реагираат многу импулсивно и деструктивно – ни објасни тој.

- Злосторството што се случи е резултат на размислување и организирање, значи не го прават импулсивни лица, туку оние кои не носат емотивен одмазднички порив. Омразата кон поранешната сопруга ги наведува таквите луѓе да манипулираат со децата за да и се одмаздат, но тоа не е правило во слични случаи како овој. Се чини дека афективноста, повреденоста и одмаздољубивоста на таткото овде се споиле со друга, криминогена личност која и претходно ја покажала својата криминогена природа, вели психологот..

Повеќе детали на Република.рс

Можеби ќе ве интересира

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

„ДАЈ ДА ТИ ГО СЛИКАМ МОДРОТО ОКО“: Ученичката која тепаше соученичка во ЈБТ заради ова барање доби опомена пред исклучување, татко и им се заканувал на вработените

ЕВЕ ШТО НАПРАВИ ЏАФЕРИ ШТО ТОЛКУ ЈА ИЗНЕРВИРА ЈАВНОСТА: Видеото се проширува на социјалните мрежи, не стивнуваат реакциите

ЕВЕ ШТО НАПРАВИ ЏАФЕРИ ШТО ТОЛКУ ЈА ИЗНЕРВИРА ЈАВНОСТА: Видеото се проширува на социјалните мрежи, не стивнуваат реакциите

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА? Еве ги бројките од ДИК

„ЛИЦАТА ШТО САКААТ ДА ЈА НАПУШТАТ ГЕРМАНИЈА БЕЗ ПАТЕН ЛИСТ, ДОБИВААТ КРИВИЧНА ПРИЈАВА“: Влезот со стар но валиден пасош не е дозволен! Еве што се споделува на социјалните мрежи

„ЛИЦАТА ШТО САКААТ ДА ЈА НАПУШТАТ ГЕРМАНИЈА БЕЗ ПАТЕН ЛИСТ, ДОБИВААТ КРИВИЧНА ПРИЈАВА“: Влезот со стар но валиден пасош не е дозволен! Еве што се споделува на социјалните мрежи

ДЕНЕС БЕШЕ ТМУРНО, НО КАКВО ЌЕ БИДЕ УТРЕ? Натпросечното топло време продолжува

ДЕНЕС БЕШЕ ТМУРНО, НО КАКВО ЌЕ БИДЕ УТРЕ? Натпросечното топло време продолжува

ПРЕТСЕДАТЕЛ ДА СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ, ЗОШТО ТОА БИЛО ВИЗИЈА НА АХМЕТИ: Адеми го соопшти ставот на Дуи

ПРЕТСЕДАТЕЛ ДА СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ, ЗОШТО ТОА БИЛО ВИЗИЈА НА АХМЕТИ: Адеми го соопшти ставот на Дуи

СМЕ ИЗЛЕГЛЕ ВО ПРЕСРЕТ НА СЕКОЈ ГРАЃАНИН: Бојмацалиев негира дека има хаос во МВР

СМЕ ИЗЛЕГЛЕ ВО ПРЕСРЕТ НА СЕКОЈ ГРАЃАНИН: Бојмацалиев негира дека има хаос во МВР