02 Декември, 2022
0.0264

Учениците на „Нова“ ја оживеаја „Војна на ѕвездите“ во Скопје

Објавено во: Мои пари 14 Декември, 2016

Добивај вести на Viber

Епската битка помеѓу доброто и злото прикажана низ сцени од култниот филмски серијал „Војна на ѕвездите“ (Star wars) во понеделникот се одигра на сцената на Македонска опера и балет во Скопје. Улогите на Лук Скајвокер, Дарт Вејдер, Јода, Чубака и останатите познати ликови, ги толкуваа основците од меѓународнотоучилиште „Нова“. Во полната сала, малите актери се мечуваа со „лајтсејбери“, игра на познати композиции меѓу кои и песни од популарниот филм и направија македонска верзија на „Војна на ѕвездите“ проткаена со многу танц и музика.

Станува збор за традиционална зимска претстава на „Нова“. Минатата година беше поставена книгата „Шеќерна приказна“ на познатиот македонски писател Славко Јаневски, а оваа година одлуката падна на една од најпознатите стории раскажани на филмското платно.

- „Војна на ѕвездите“ уште одамна го надмина мејнстримот и прерасна во движење со кое сметаме дека секој треба да се запознае. Се работи за прекрасно раскажана приказна која поставува многу прашања. Сакавме да се обидеме со нешто поинакво, со филмкој го имаат погледнато повеќетолуѓе, а притоа да му го дадеме нашиот печат и мислам дека успеавме во тоа – велат од училиштето„Нова“.

Покрај професорите кои ги водеа основците низ целиот процес, на сцена се качија околу 350 основци кои одлично ги одиграа познатите ликови од „Војна на ѕвездите“.

- Интересно е дека претставата се игра само два дена пред премиерата на новиот дел на филмскиот серијал. Искрено не беше планирано со оглед дека концептот за овие наши проекти почнува да се развива многу одамна и темата беше дефинирана уште пред да се потврди кога светската јавност ќе го погледне Rogue One: A Star Wars Story – велат од „Нова“.

Ученицитена „Нова“ досега имаат поставено голем број на познати филмови, цртани и класични дела како „Брилијантин“, Frozen и „Ромео и Јулија“.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Отворање на сензорна соба опремена со мноштво на дидактички материјали и сензорни елементи во ООУ „Ј. Х. Песталоци“ – Скопје

Отворање на сензорна соба опремена со мноштво на дидактички материјали и сензорни елементи во ООУ „Ј. Х. Песталоци“ – Скопје

НЛБ Банка воведува Зелени кредити за физички лица

НЛБ Банка воведува Зелени кредити за физички лица

Постигната 7-ка во Кичево, вредна над 500 000 евра

Постигната 7-ка во Кичево, вредна над 500 000 евра

Ласер Ран Скопје 2022

Ласер Ран Скопје 2022

НАЈГОЛЕМАТА ЏЕКПОТ ДОБИВКА НА СИТЕ ВРЕМИЊА: ВИДЕОЛОТАРИЈА СО НОВОГОДИШЕН СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН ДО 36 МИЛИОНИ ДЕНАРИ

НАЈГОЛЕМАТА ЏЕКПОТ ДОБИВКА НА СИТЕ ВРЕМИЊА: ВИДЕОЛОТАРИЈА СО НОВОГОДИШЕН СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН ДО 36 МИЛИОНИ ДЕНАРИ

Освен договор за снабдување, ЕСМ треба да понуди и договор за откуп на енергија од фотоволтаици

Освен договор за снабдување, ЕСМ треба да понуди и договор за откуп на енергија од фотоволтаици

Енергија од отпад и нејзиното искористување

Енергија од отпад и нејзиното искористување

Хајнекен со новата кампања застанува против културата на прекумерно работење

Хајнекен со новата кампања застанува против културата на прекумерно работење