19 Мај, 2021
0.0206

Ука и Веби го изгаснаа пожарот во Галичник

Објавено во: Македонија 03 Мај, 2021

Галичката месна заедница информира дека изгаснати се сите жаришта на големиот пожар што од вчера во 13.30 часот па до доцна во ноќта гореше на непристапен терен над селото Галичник, а специјална благодарност им беше упатена до двајцата пожарникари од тетовската противпожарна бригада.

„Вечерва на две локации со интервенција на Командир Ука и пожарникар Веби од тетовската противпожарна бригада и припадниците на АРМ вечерва се затворени и последните две жаришта на пожарот кај Укален. Да се надеваме дека утре пожарот нема да се обнови. Благодарност до Врховниот командант, претседателот Стево Пендаровски и сите други институции за интервенцијата“, соопштија од месната заедница.

Во текот на вечерните часови, единиците на противпожарната служба заедно со специјалната единица Волци на АРМ ги гасеа последните остатоци од пожарот. Војниците ба самото место ја поминаа ноќта, а дополнително во текот на целата ноќ во состојба на готовност беа единици координирани од ЦУК.

„Утрово увид на лице место направи пешадиска единица од земја и воздухопловен Винг - воздухопловната единица на АРМ со два хеликоптери од воздух. Сите жаришта се згаснати. Ве поздравуваме и Ви посакуваме спокоен втор ден Велигден!“, информираат од месната заедница.


Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?