13 Јуни, 2024
0.0316

УШТЕ ЕДНА ОСТАВКА ВО ТВИТЕР: Шефицата за доверба и безбедност го напушта Маск

Објавено во: Свет 02 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Шефот за доверба и безбедност на Твитер, Ела Ирвин, во четвртокот изјави за Ројтерс дека поднела оставка од компанијата за социјални медиуми.

Во нејзината работа, Ирвин ја надгледуваше умереноста на содржината, но компанијата се соочи со критики за слаба заштита од штетна содржина откако милијардерот Илон Маск ја купи во октомври.


Заминувањето на Ирвин доаѓа и затоа што платформата се бореше да ги задржи огласувачите на неа, главно бидејќи брендовите беа претпазливи да не се појавуваат покрај несоодветна содржина.

Маск на почетокот на овој месец објави дека ја ангажирал Линда Јакарино, поранешна шефица за рекламирање на NBCUniversal, за да стане нов извршен директор на Twitter.

Fortune претходно објави дека внатрешната сметка на Ирвин на Slack се чини дека е деактивирана.

Фондот Фиделити ја намали вреднсота на Твитер поради хаос во компанијата. Платформата за социјални медиуми се проценува дека вреди само една третина од она што беше кога Илон Маск ја купи во октомври.

Според месечниот извештај, Фондот за раст на Blue Chip на Fidelity извести дека неговиот удел во Твитер е вреден 6,55 милиони долари на крајот на април. Тоа е значително помалку од 19,66 милиони долари што фондот Fidelity рече дека неговиот удел вреди во октомври, кога Маск го финализираше купувањето.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА - еве што им одговори Орбан

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА - еве што им одговори Орбан

ТЕЖОК ПАТ ДО ФОТЕЛЈА ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН:Дали веќе се „резервирани“ сите места за високи функции во ЕУ?

ТЕЖОК ПАТ ДО ФОТЕЛЈА ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН:Дали веќе се „резервирани“ сите места за високи функции во ЕУ?

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ НА УЛИЦИТЕ НА БУЕНОС АИРЕС - реформите на Милеи предизвикаа револт во Аргентина (ВИДЕО)

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ НА УЛИЦИТЕ НА БУЕНОС АИРЕС - реформите на Милеи предизвикаа револт во Аргентина (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна