20 Јули, 2024
0.0298

ВРТОГЛАВ ПАД: Денес Твитер вреди една третина од сумата што ја плати Маск: Погрешни одлуки влијаеле на падот на проценетата вредност на компанијата

Објавено во: Финансии 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Фиделити Фонд го намали вреднувањето на Твитер поради хаос во компанијата. Платформата за социјални медиуми се проценува дека вреди само една третина од она што беше кога Илон Маск ја купи во октомври.

Според месечниот извештај, Фондот за раст на Blue Chip на Fidelity извести дека неговиот удел во Твитер е вреден 6,55 милиони долари на крајот на април. Тоа е значително помалку од 19,66 милиони долари што фондот Fidelity рече дека неговиот удел вреди во октомври, кога Маск го финализираше купувањето.

Ревизијата имплицира дека Твитер би можел да вреди дури 15 милијарди долари вкупно, наспроти куповната цена на Маск од 44 милијарди долари.

Фиделити не даде објаснување за намалувањето, ниту пак објасни како стигнало до неговото вреднување, но падот на вредноста се совпаѓа со широката јавна критика за лошото одлучување на Маск.

Под надзор на Маск, Твитер отпушти голем дел од својот персонал, изгуби многу огласувачи и започна со проблематично ширење на платени претплати и крај на традиционалната верификација на корисниците, што во некои случаи доведе до погрешно претставување на брендот.

Фиделити постојано ја запишува вредноста на Твитер. Неговиот удел беше вреден 8,63 милиони долари во ноември, а потоа 7,8 милиони долари во јануари. Броевите за оваа недела првпат беа објавени од Блумберг.

Извештајот на Fidelity е датиран на 28 април, така што не ги одразува неодамнешните промени во раководството на Twitter. Во мај, Маск објави дека поранешната директорка за рекламирање на NBC Universal, Линда Јакарино, ќе ја преземе функцијата извршен директор на Twitter, иако Маск рече дека ќе продолжи да игра значајна улога како извршен претседател и главен директор за технологија.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите