29 Март, 2020
0.0268

УШТЕ ЕДНА ЗАБРАНА: Нема движње од 16 до 05 часот за викендите

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 26 Март, 2020

Во сабота и во недела граѓаните нема да смеат да се движат 16 часот попладне до 5 часот наутр. Ова е уште една, најнова мерка за спречување на ширењето на коронавирусот што ја донесе Владата, а со која дополнително се ограничува движењето на граѓаните за време на викендите.

Мерката на Фејсбук ја објави и премиерот Оливер Спаовски,

-Со цел уште поголема заштита на населението од ширењето на коронавирусот, Владата донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд. Остануваат на сила и сите други претходно донесени забрани, наведува Спасовски во објавата на Фејсбук.

Во сила остануваат и сите други претходно донесени забрани.

Инаку, од 22 март е воведен полициски час кој трае од 21 до 5 наутро. Повозрасните од 67 години може да се движат надвор само од 5 до 11 часот, а на младите до 18 години им е дозволено од 12 до 21 часот.


Можеби ќе ве интересира

Заев: Целта на нашите мерки е да се спречи губење на работни места

Заев: Целта на нашите мерки е да се спречи губење на работни места

На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

ИНТЕРВЈУ ЗАЕВ: Во буџетот ќе недостигаат 2,2 милијарди евра, сега сите мора да стиснеме заби

ИНТЕРВЈУ ЗАЕВ: Во буџетот ќе недостигаат 2,2 милијарди евра, сега сите мора да стиснеме заби

Пандев и Елмас се соочуваат со помали плати во Италија

Пандев и Елмас се соочуваат со помали плати во Италија

Славјанка Петровска: Постапка за одговорност кај грубите полицајци

Славјанка Петровска: Постапка за одговорност кај грубите полицајци

(ФОТО) Подготвени осумте автобуси за пристигнувањето на Македонците од Берлин

(ФОТО) Подготвени осумте автобуси за пристигнувањето на Македонците од Берлин

Драги Рашковски добитник на награда за патент во Москва

Драги Рашковски добитник на награда за патент во Москва

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Скопјани го искористија убавото време

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Скопјани го искористија убавото време

Филипче: 200 болни се на домашно лекување

Филипче: 200 болни се на домашно лекување