22 Април, 2018
0.1426

Успешниот директор Дејв Керпен открива 6 работи што сакал да ги знае кога бил млад

Објавено во: Финансии 05 Септември, 2017

Дејв Керпен е извршен директор на софтверската компанија Likeable Local. Тој има 40 години и мисли дека е најдобро време да се вратиш и да размислиш што си постигнал, што си погрешил, и што си научил. Тој споделува дека имало 7 работи што сакал да ги знае кога имал 21 година. 

Еве кои се тие.

1. Подобро е да се живее во сегашноста, а не во минатото или во иднината.

Фокусирањето врз минатото носи жалење и депресија, а тоа за иднината - тензии и нереални очекувања. Живејте за моментот.

2. Читањето и пишувањето го обликува начинот на размислување. Телевизијата нѐ прави досадни.

Гледам телевизија, вели Керфен. Но, крајно ограничено. Би сакал во мојата младост дека сум поминал помалку време пред телевизорот. Читањето и пишувањето во моите зрели години ме натера да мислам дека сум повеќе трезен.

3. Слушањето ви дава поголемо влијание од зборувањето.

Обрнете внимание на она што ви кажуваат вашите колеги, пријатели и роднини. Понекогаш е поважно да покажете интерес отколку да привлечете интерес.

4. Стравот е нормален.

Не дозволувајте стравот да ве дефинира. Отфрлање, неуспех ќе ви се случи. Но, тие можат да те скршат само ако им дозволите.

5. Грижата за вашето тело е една од најважните работи.

Повеќето млади луѓе сакаат да јадат нездрава храна, забави до доцни ноќи, а не спиење. Но, за да имате успех во секоја област од вашиот живот, мора да бидете здрави. Јадете правилно, ограничувајте го кофеинот и трошете доволно време за спиење.

6. Благодарноста е најдобрата дрога.

Таа е бесплатно и без несакани ефекти. Мали гестови на благодарност, добрите зборови на другите, пофалба - ова се само неколку начини за промена на вашето расположение од лошо на добро и од добро до големо.

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници