26 Септември, 2022
0.0296

УТРЕ 120 СТОЛЧИЊА ПРЕД СОБРАНИЕТО ЗА ПРАТЕНИЦИТЕ, ЗАДУТРЕ 21 СТОЛЧЕ ЗА МИНИСТРИТЕ ПРЕД ВЛАДАТА - ССМ го почнува генералниот штрајк во јавниот сектор

Објавено во: Македонија 21 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Од утре почнува генералниот штрајк на вработените во јавниот сектор.

„Ве информираме дека Сојузот на синдикатите на Македонија на 22.06.2022 година започнува генерален штрајк во јавниот сектор, со присуство на работниците на своите работни места со прекин на работниот процес во работно време со минимум од процесот на работа за овозможување обновување на работата по завршување на штрајкот (производно одржувачки работи), односно со цел за вршење на работите кои се неопходно потребни заради спречување на загрозување на животот, личната сигурност или здравјето на граѓаните (нужни работи) и тоа: • за извршување на административно технички работи со расположлив капацитет од 10 отсто од вработените во јавен сектор • заради спречување на загрозување на животот со 10 отсто од вработените во јавниот сектор и кои ракуваат со механизацијата и основните средства • заради спречување на загрозување на личната сигурност со 10 отсто од вработените во јавниот сектор и кои ракуваат со механизацијата и основните средства • заради спречување на загрозување на здравјето на граѓаните со 10 отсто од вработените во јавниот сектор и кои ракуваат со основни средства • минимум непречено извршување на функциите за да не се попречуваат итните постапки“, се вели во соопштението од Синдикатот.

Истовремено, согласно предвидената динамика за утврдување на други форми на синдикален притисок и работничко незадоволство, Штрајкувачкиот одбор – Претседателството на ССМ утврди дека утре пред Собранието на Република Северна Македонија на Булевар 11 Октомври претставници на Сојузот на синдикатите на Македонија ќе бидат на булеварот и на него ќе бидат поставени 120 столчиња за пратениците во период од 10 до 14 часот и со тоа ќе биде прекинат сообраќајот на коловозните ленти. Подготовките за поставување на столчињата ќе започнат во 09 часот истиот ден. 

На 23.06.2022 година пред Владата на Република Северна Македонија на Булевар Илинден број 2 претставници на Сојузот на синдикатите на Македонија ќе бидат на булеварот и на истиот ќе бидат поставени 21 столче за членовите на Владата во период од 10 до 14 часот и со тоа ќе биде прекинат сообраќајот на коловозните ленти. Подготовките за поставување на столчињата ќе започнат во 09 часот истиот ден. 

„На 24.06.2022 година пред Министерството за финансии на Даме Груев бр.12 претставници на Сојузот на синдикатите на Македонија ќе бидат на улицата и на плочникот пред Министерството и ќе упатат пораки до Министерот од 10 до 14 часот“, се вели во соопштението од ССМ.

Можеби ќе ве интересира

Денес облачно и дожделиво, утре поголема нестабилност

Денес облачно и дожделиво, утре поголема нестабилност

„СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА НА РАТИ, ГРЕЕЊЕ НА ДРВА, НАЧИН МОРА ДА СЕ НАЈДЕ УЧИЛИШТАТА ДА РАБОТАТ“: Само НЕ онлајн настава

„СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА НА РАТИ, ГРЕЕЊЕ НА ДРВА, НАЧИН МОРА ДА СЕ НАЈДЕ УЧИЛИШТАТА ДА РАБОТАТ“: Само НЕ онлајн настава

СИНОЌА СИ ЈА СКРШИВ НОГАТА ВО ОВАА СКРШЕНА ДРЖАВА - еве низ каква голгота поминуваме сите за да добиеме обична здравствена услуга

СИНОЌА СИ ЈА СКРШИВ НОГАТА ВО ОВАА СКРШЕНА ДРЖАВА - еве низ каква голгота поминуваме сите за да добиеме обична здравствена услуга

ДИВИ СВИЊИ СЕ СИМНУВААТ ДО ДВОРОВИТЕ ВО ЦРНИЧЕ, ВЕЌЕ СЕ НАПАДНАТИ И МИЛЕНИЦИ - граѓаните живеат во страв, надлежните си ја префрлаат топката

ДИВИ СВИЊИ СЕ СИМНУВААТ ДО ДВОРОВИТЕ ВО ЦРНИЧЕ, ВЕЌЕ СЕ НАПАДНАТИ И МИЛЕНИЦИ - граѓаните живеат во страв, надлежните си ја префрлаат топката

ПО ГРУПНАТА ТЕПАЧКА НА МЛАДИ ВО ПЕТОКОТ, ГЕРАСИМОВСКИ ДЕНЕСКА НА ТЕРЕН - полицајци има, но не доволно, и родителите да си ги воспитуваат децата

ПО ГРУПНАТА ТЕПАЧКА НА МЛАДИ ВО ПЕТОКОТ, ГЕРАСИМОВСКИ ДЕНЕСКА НА ТЕРЕН - полицајци има, но не доволно, и родителите да си ги воспитуваат децата

ХАКЕРСКАТА ГРУПА BLACK BYTE ГО НАПАДНАЛА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО - се работи на отстранување на проблемот, граѓаните да имаат трпение за услугите

ХАКЕРСКАТА ГРУПА BLACK BYTE ГО НАПАДНАЛА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО - се работи на отстранување на проблемот, граѓаните да имаат трпение за услугите

СЕ ОГЛАСИ АХМЕТИ - ДУИ МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА БЕЗ СЕКОГО - 20 години сум навикнат на такви незадоволства, секогаш излегуваме посилни

СЕ ОГЛАСИ АХМЕТИ - ДУИ МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА БЕЗ СЕКОГО - 20 години сум навикнат на такви незадоволства, секогаш излегуваме посилни

ТРГНАЛ НА ВЕНЧАВКА КАЈ СВОЈОТ МАКЕДОНСКИ КОЛЕГА БОЧВАРСКИ, НА ГРАНИЦА ЧЕКАЛ ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН ЧАС - еве како Отворен Балкан го искусил српскиот министер за градежништво

ТРГНАЛ НА ВЕНЧАВКА КАЈ СВОЈОТ МАКЕДОНСКИ КОЛЕГА БОЧВАРСКИ, НА ГРАНИЦА ЧЕКАЛ ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН ЧАС - еве како Отворен Балкан го искусил српскиот министер за градежништво

ПОЛИЦАЈЦИ И ИНСПЕКТОРИ НАПРАВИЛЕ „РШУМ“ НИЗ ЛОКАЛИТЕ - угостителите упорно им точат алкохол на малолетници

ПОЛИЦАЈЦИ И ИНСПЕКТОРИ НАПРАВИЛЕ „РШУМ“ НИЗ ЛОКАЛИТЕ - угостителите упорно им точат алкохол на малолетници