05 Февруари, 2023
0.0268

Вагнер отвори канцеларија во Србија

Објавено во: Балкан 07 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Платеничката група Вагнер отвори „центар за пријателство и соработка“ во Србија. Велат дека целта е да зајакнат врските меѓу двете земји. 

Руската приватна платеничка воена група со блиски врски со Кремљ, на Telegram објави дека во Србија e формиран нивeн „резидентен културен и информативен центар за пријателство и соработка Орли“, пренесува Danas.rs.

„Идеолог и водач на Центарот е Александар Лисов“, наведуваат на платформата Telegram. 

Потсетуваат дека во 2017 година „како резултат на неговите добротворни активности, приштинските власти го вклучиле Лисов во списокот на лица на кои им е забранет влез на територијата на непризнатата Република Косово“.

Ивана Страднер, научен соработник на Американскиот фонд за одбрана на демократијата и експерт за хибридна војна, руска пропаганда и дезинформации кажа дека пред неколку месеци најавила ваков тип на соработка меѓу Русија и Србија.

Инаку, Вагнер групаат војува во Украина. На видео кое беше објавено можеше да се види дека регрутираат затвореници и ветуваат помали казни.

Многу Руси избегаа од Русија и најдоа засолниште во Србија. Тие заминаа во странство за да ја избегнат мобилизацијата. Инаку, неколку српски граѓани загинаа во Украина, борејќи се на руската страна. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛИ ЗАГЛАВЕНИ ВО СНЕГ: Невреме ја зафати Грција

(ВИДЕО) АВТОМОБИЛИ ЗАГЛАВЕНИ ВО СНЕГ: Невреме ја зафати Грција

НОВ ИНЦИДЕНТ ВО КОСОВО: Пукање од возило во движење

НОВ ИНЦИДЕНТ ВО КОСОВО: Пукање од возило во движење

Силно невреме однесе жртва во Хрватска

Силно невреме однесе жртва во Хрватска

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Без струја се 25.000 луѓе

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Без струја се 25.000 луѓе

ПРИШТИНА ЈА ЗАБРАНИ ПРОДАЖБАТА НА ЗЕЈТИН ОД СРБИЈА: Нареди итно повлекување од рафтовите

ПРИШТИНА ЈА ЗАБРАНИ ПРОДАЖБАТА НА ЗЕЈТИН ОД СРБИЈА: Нареди итно повлекување од рафтовите

Сијарто до Америка: Никој oд надвор не може да ни каже како да живееме

Сијарто до Америка: Никој oд надвор не може да ни каже како да живееме

Вучиќ потврди дека Албанци изболе млад Србин во Витина

Вучиќ потврди дека Албанци изболе млад Србин во Витина

Вучиќ: Геополитичките околности за нас се полоши отколку што беа во изминатите десет или 15 години

Вучиќ: Геополитичките околности за нас се полоши отколку што беа во изминатите десет или 15 години

ПО ДИВЈАШТВОТО: Во српското Собрание денес повторно расправа за Косово

ПО ДИВЈАШТВОТО: Во српското Собрание денес повторно расправа за Косово