07 Јуни, 2020
0.0309

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 1990: Германската економија трпи удари

Објавено во: Економија, Корона Вирус 25 Март, 2020

Последиците од коронавирусот ќе удрат и по Германија. 

Економијата во Германија е во најлоша состојба од 1990 година. 

Бизнис расположението месецов има најголем пад од повторното обединување на земјата во 1990 година, информираше денес Институтот за економски истражувања Ifo.

Експертите имаат лоши прогнози. 

Многу земји се во карантин, фирмите се затворени, летовите откажани и тоа ќе има големи последици. 

Лани Германија успеа да се спаси од рецесија. 

Дури и германската канцеларка Ангела Меркел е во самоизолација, затоа што контактирала со заразен лекар. Сепак, и вториот нејзин тест е негативен. 

Во светот има скоро половина милион луѓе кои се новозаразени.

Италија и Шпанија се во најлоша состојба. 

Кина се опоравува иако кај нив лани се појави опасниот вирус. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ КРЧКА ЛИСТАТА СО ГРАЃАНИ - набрзо ќе се знае кој ќе добие државна платежна картичка

СЕ КРЧКА ЛИСТАТА СО ГРАЃАНИ - набрзо ќе се знае кој ќе добие државна платежна картичка

НЕВРАБОТЕНОСТА ВО ПРВИТЕ ТРИ МЕСЕЦИ ПАДНАЛА НА НАЈНИСКО НИВО - коронакризата ќе го прекине трендот

НЕВРАБОТЕНОСТА ВО ПРВИТЕ ТРИ МЕСЕЦИ ПАДНАЛА НА НАЈНИСКО НИВО - коронакризата ќе го прекине трендот

ОД КУМАНОВО ДО ГЕВГЕЛИЈА, ОД ДЕБАР ДО БЕРОВО: Ширум Македонија скокна бројот на невработени

ОД КУМАНОВО ДО ГЕВГЕЛИЈА, ОД ДЕБАР ДО БЕРОВО: Ширум Македонија скокна бројот на невработени

Загрозени 40.000 работни места во Македонија

Загрозени 40.000 работни места во Македонија

НАЈСЛАБ РАСТ ОД 2009: Aвстралија влезе во рецесија

НАЈСЛАБ РАСТ ОД 2009: Aвстралија влезе во рецесија

СТАТИСТИКА: Во Македонија невработеноста е 16.2 отсто

СТАТИСТИКА: Во Македонија невработеноста е 16.2 отсто

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

Kaко Меркел ќе ја спаси Германија од корона кризата?

ПАНДЕМИЈАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Затворени вратите за работа во Германија и Австрија

ПАНДЕМИЈАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Затворени вратите за работа во Германија и Австрија

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд

НИЗ СКОПСКИТЕ МАРКЕТИ СНЕМА ЛЕБ - сите пазарат за карантинскиот викенд