25 Февруари, 2024
0.0468

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ ШТО ПАТУВААТ ВО БЕЛГРАД: Почна да се наплаќа паркинг во еден од омилените трговски центри на Македонците, еве кои се цените

Објавено во: Финансии, Балкан 11 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Еден од најголемите и најпознатите Трговски центри во Белград, ТЦ „Галерија“, започна со наплата на паркинг, бидејќи многумина ги оставаа своите возила паркирани таму со часови. Со оглед на тоа што овој трговски центар е еден од омилените и за Македонците, важно е да знаете која е цената на паркингот, доколку паркирате таму. 


Факт е дека нашите честопати за викенд заминуваат на прошетка во Белград, а таму најлесно им беше да си ги паркираат возилата во познатиот ТЦ Галерија, каде паркингот беше бесплатен, па многумина со часови ги оставаа своите возила паркирани таму.

Сега се воведува наплата на паркингот, па добро внимавајте доколку го паркирате своето возило на овој паркинг. 

Првите 3 часа се бесплатни

200 динари од стартен час - по истекот на првите 3 часа

Дневен билет од 400 динари (6:30 - 2:30 часот) - важи само за „Паркинг на палубата“ (полуотворен паркинг кон мостот Газела)

Ноќен билет 2.000 динари (02.30 - 06.30)

Паркинг такси во други белградски трговски центри

Слична е ситуацијата и во другите белградски трговски центри. Паркирањето е исто така бесплатно, но само за одредено време, по што треба да платите. Има и такви каде веднаш започнуваат таксите за паркирање. Така, цените варираат од трговски центар до трговски центар.

Еве како е во другите трговски центри.

Првите 2 часа се бесплатни за паркирање, а секој нареден час се наплаќа по 100 динари во:

Трговски центар Ушче

Трговски центар Делта Сити

Трговски центар БЕО

Трговски центар Авив Парк

Во некои трговски центри, наместо 2 часа, само 1 час е бесплатен, а секој нареден час се наплаќа. Значи во:

Трговски центар Зира (секој нареден час е 70 динари)

До трговскиот центар Immo Outlet центар (секој следен час е 100 динари)

Трговскиот центар Меркатор центар (секој нареден час е 100 динари) за уште еден час бесплатен паркинг, потребна е фискална сметка над 1.500 динари од трговски центар.

West 65 Mall (секој следен час е 150 динари)

Добар број трговски центри во главниот град сè уште имаат бесплатен паркинг, а тоа се:

Ада Мол

ГОЛЕМА мода

ГОЛЕМА Раковица (отворен паркинг)

Земун парк (отворен паркинг)

Стоп шоп (отворен паркинг)

Стадион СЦ (отворен паркинг)

СЦ Карабурма (270 гаражни паркинг места и 162 на отворено)

Дополнително, некои трговски центри кои имаат и кино сали нудат можност за продолжување на слободното време за паркирање за уште еден час со приложената карта за кино.

Во Рајиќева веднаш почнуваат таксите за паркирање

За разлика од оние трговски центри каде што првите еден-два часа има бесплатни паркинзи или макара, некаде го нема! Таква е состојбата во Трговскиот центар Рајиќева во строгиот центар на Белград, кај Калемегдан.

Таму цената на секој започнат час е 200 динари, а со сума на фискалната сметка поголема од 6.000 динари од една продавница/ресторан добивате 3 часа бесплатен паркинг.

Построги контроли за паркирање пред супермаркетите

Голем број луѓе кои живеат во близина на големи продавници со години, од хир, но и од потреба, користат паркинзи, односно гаражи во близина на продавници. Тоа предизвика проблеми, особено за време на викендите и пред празниците, кога повеќе луѓе доаѓаат во трговските центри и не можат да најдат бесплатен паркинг поради оние кои „присвојуваат“ бесплатни паркинг места, без разлика што не одат во тие продавници да пазарат.

Поради оваа причина, почна построга контрола на паркинзите околу супермаркетите, особено таму каде што има рампи. Ситуацијата на ваквите паркинзи често е таква што рампите се подигнуваат за луѓето да можат непречено да влегуваат и излегуваат, а доколку се спуштат, возачите добиваат ливче и имаат два часа да купат намирници и да ослободат место на паркингот. , доколку автомобил остане на паркингот по работното време супермаркет, персоналот го повикува пајакот да го извади возилото.


Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?