15 Јануари, 2021
0.0371

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Ние немаме веќе болнички капацитети да ги примиме пациентите во Белград, вели српската премиерка, Ана Брнабиќ. 

Taa смета дека на протестите сигурно има луѓе кои се заразиле. 

„Тоа што се случуваше синоќа и претходната ноќ ќе го платиме скапо и сега ќе би видиме колку од тие луѓе што беа таму се заразиле. Тоа ќе го видиме во следните пет, шест, десет дена“, изјави Брнабиќ.

Брнабиќ денеска кажа дека е донесена одлука за забрана за собирање на повеќе од десет луѓе во главниот град Белград.

Таа рече дека иако полицискиот час би бил поефективна мерка тие се откажале затоа што за да се спроведе неопходно било да се прогласи вонредна состојба. 

Другите донесени мерки вклучуваат правила за физичка дистанца, ограничен број луѓе во затворен простор, ограничување на работното време на сите објекти во затворен простор и други.

Два дена по ред имаше насилни протести во Србија. 

На протестите беа повредени актерот Сергеј Трифуновиќ и лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ. 

Прво почнаа во Белград, а потоа се проширија и во други градови. И вечерва ќе има протести. Тие почнаа откако имаше најава за нови рестрикции. Под притисок на демонстрантите, српската власт попушти. 

Во Србија досега се потврдени над 17.000 случаи на заразени, а починаа 352 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање