26 Февруари, 2024
0.0401

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

Објавено во: Балкан 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Неколкумина се приведени по протестот против посетата на судијката на Специјалниот суд за Косово, Екатерина Трендафилова.

Полицијата го уапси претседателот на опозициската Социјалдемократска партија на Косово (ПСД), Дардан Молиќај по протестот против претседателката на Специјализираните комори на Косово, како што е официјалниот назив на меѓународниот трибунал за воени злосторства во Косово,  Екатерина Трендафилова, јави дописникот на МИА од Приштина.

Трендафилова денеска допатува во работна посета на косовскиот главен град на средба со претставници на граѓанското општество. Активисти на ПСД сепак фрлија солзавец во внатрешноста на хотелот каде се одржа средбата.

Полицијата со солзавец и спрејови ги растера останатите демонстранти, при што не ги поштеди ниту новинарите, а некои од нив, според медиумите, биле и повредени.

Покрај Молиќај, полицијата попладнево уапси уште петмина активисти на партијата која ја создадоа незадоволни членови на раководството од владејачката Движење Самопределување, односно од начинот на кој истата ја води актуелниот премиер Албин Курти.

Претходно, лидерот на ПСД, во обраќање пред демонстрантите изјави дека претседателката на Специјалниот суд, Трендафилова е непожелна во Косово, бидејќи има политичка цел да ја претстави Ослободителната војска на Косово (ОВК) како злосторничко здружение.

Тој кажа дека „секогаш кога Косово е блиску до лоши договори со Србија, има прогон на припадниците на ОВК“.

Молиќај го обвини премиерот Курти дека се радува на престојот во Хаг на поранешните лидери на ОВК и дека, „додека ним таму им се суди, Курти им дава автономија на Србите во Косово“.


Можеби ќе ве интересира

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави