17 Мај, 2022
0.0285

(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНИ ИСПОВЕДИ НА ЖИТЕЛИТЕ НА ДРАЧ: Земјотресот ги зави во црно

Објавено во: Балкан 28 Ноември, 2019

Драч запре. По катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија рано во вторникот - овој град, кој беше епицентарот на земјотресот, стана епицентарот на тагата.

Уништени се бројни згради, со бетонски блокови, урнатини и прашина на улиците. Додека спасувачите на живот се обидуваат да ги спасат преживеаните во текот на денот, локалното население зјапа во нив и се стреми да им помогне.

Тие акции не се секогаш успешни, трепетот се чувствува во воздухот. „Повеќе не можеме да го видиме пожарот, но авионите сè уште нè контролираат“ . Оние што останаа бездомници или чии домови и станови беа оштетени за време на земјотресот - најдоа привремено засолниште на локалниот стадион на фудбалскиот клуб.

Ладно е надвор во текот на денот а особено во текот на ноќта. Четириесетгодишниот Џемурли Авзија е во шатор со три деца и сопруга. „Многу сме исплашени. Земјотрес како овој никогаш не се случил“, изјавил тој за Би-Би-Си на српски јазик. Како резултат на ударот, ѕидовите пукнаа и хоризонтално и попречно. „Беше многу страшно. Се плашам да се вратам дома затоа што живееме во близина на плажа, а тука беше најсилниот удар, додава Авзија.


Земјотресот во Албанија однесе 32 животи, а остави 658 повредени. За настраданите и оние кои останаа без кров над глава, граѓаните во Тирана од средата собираат помош. Тие собираат храна, облека, чевли, ќебиња, како и пари. Тие ја носат со автомобили, но и со велосипеди.

Ерзан Колеци има 20 години и дошол во главниот град од северна Албанија за да му помогне на својот народ. „Горд сум на мојот народ. Сакам да им кажам да бидат силни затоа што заедно сме посилни“, изјавил Ерзен за БиБиСи.

После тоа, можеше да се почувствуваат повеќе од 500 земјотреси на Балканот - нов земјотрес ја погоди областа околу Невесиње во Босна и Херцеговина во средата наутро и областа крај Крит во Грција. Засега нема извештаи за повредени. Повеќе од 40 лица се извлечени од урнатините во Албанија и премиерот Еди Рама вети дека спасувачите „ќе продолжат трпеливо и темелно да ги пребаруваат“ урнатините.

Владата во средата прогласи ден на жалост во земјата. Европската комисија соопшти дека распоредила екипи за спасување од Италија, Грција и Романија за да помогнат во потрагата, а екипи се испратени од, Македонија Косово и Црна Гора. Земјотресот во вторникот е најсилниот што ја погоди Албанија во последните децении.

Земјотресот ја погоди Албанија во 3,54 часот во вторникот, проследено со силни автершокови. Петкатна зграда се сруши во Драч. Дулеман Колавери, 50-годишник од Драч, вели дека стравува дека неговата 70-годишна мајка и шестгодишната внука биле заробени под урнатините, бидејќи тие живееле на горниот кат.


„Не знам дали се мртви или живи“, рече тој за АФП, а рацете му се тресеа. „Јас се исплашив за нив. Само Бог знае што не е со нив“. Спасувачите извлекле од под урнатините 26-годишник во текот на ноќта меѓу вторникот и средата. Сепак, 30-годишна жена починала неколку часа откако била извлечена жива. Нејзината ќерка починала под урнатините. Триесетгодишната сликарка Диена Мецај беше извлечена жива од урнатините на семејниот стан во Драч, но починала од повреди. Два часа подоцна, и телото на нејзината осумгодишна ќерка е извлечено.

Три члена на семејството Грегу починале исто така. Телата на Пелумба и Целике Грегу биле откриени во средата наутро додека нивниот син Саимир починал во болницата. Телото на Кристи Сај е пронајдено покрај телото на нејзиниот татко Едуарт во еден урнат стан во Драч. Имаше 25 години и студираше медицина во Тирана. Спасувачите сè уште трагаат по нејзиниот брат и мајка.

Двајца браќа од Косово се меѓу жртвите. Семсдин Абази (32) и неговиот помал брат Иса престојувале во хотелот Тропикал во Драч. Веднаш по земјотресот, тие повикале помош, но кога ги извлекоа спасувачите 15 часа подоцна, тие веќе беа мртви.

Тие пристигнале во Драч за работа, работеле како механичари и останале неколку дена. Косово, како и Албанија, во средата прогласи ден на жалост. Еден човек загина во сообраќајна несреќа кога земјотрес направи пукнатини на патот по кој возеше. Друг маж почина откако скокна од прозорецот во паника. Сите церемонии најавени за Денот на независноста на Албанија беа откажани во четвртокот.


Стотици луѓе ја минаа ноќта меѓу вторникот и средата во шатори - или автомобили, во страв од нови земјотреси. Д-р Букури Морина, заедно со своето десетчлено семејство, им се придружија на илјадници други кои ја минаа ноќта на фудбалскиот стадион. „Се плашиме да се вратиме во нашиот стан“, рече таа за Ројтерс. „Има пукнатини насекаде и се плашиме дека ќе имаме иста судбина како луѓето во Туман“.

Балканот е област склона кон сеизмичка активност. Земјотрес со јачина од 6,9 степени ја погоди Албанија и нејзиниот северен сосед Македонија во 1979 година. Загинаа 136 луѓе, а 1.000 беа повредени. Тие го опишаа како најсилниот досега регистриран на Балканот - помоќен отколку во 1963 година во Скопје, убивајќи повеќе од 1.000 луѓе.

Три четвртини од градот беше срушен и 200.000 луѓе останаа без покрив над главата. Нов земјотрес со јачина од 2,7 степени во средата наутро во источна Херцеговина северо-источно од Невесиње.


FOTO: AP

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН ЌЕ НÈ НАПАДЕ“- Земја- членка на НАТО во страв

„ПУТИН ЌЕ НÈ НАПАДЕ“- Земја- членка на НАТО во страв

МОРНИЧАВАТА ЗАКАНА ИСПРАТЕНА ДО УЧИЛИШТАТА ВО БЕЛГРАД Е КОПИЈА - таа е многу посериозна отколку што се мислеше, еве кој масовен убиец ја користел

МОРНИЧАВАТА ЗАКАНА ИСПРАТЕНА ДО УЧИЛИШТАТА ВО БЕЛГРАД Е КОПИЈА - таа е многу посериозна отколку што се мислеше, еве кој масовен убиец ја користел

ЕРДОГАН РЕЧЕ-„НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО“: „Тие се легло на терористи, нека не се мачат да доаѓаат во Турција да не убедуваат“

ЕРДОГАН РЕЧЕ-„НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО“: „Тие се легло на терористи, нека не се мачат да доаѓаат во Турција да не убедуваат“

ПОЛЈАЦИ ТАЈНО ЈА СНИМАЛЕ ФАБРИКАТА ЗА ОРУЖЈЕ ВО ЧАЧАК, ПА ИЗБЕГАЛЕ - безбедњаци велат: Ова не е наивно

ПОЛЈАЦИ ТАЈНО ЈА СНИМАЛЕ ФАБРИКАТА ЗА ОРУЖЈЕ ВО ЧАЧАК, ПА ИЗБЕГАЛЕ - безбедњаци велат: Ова не е наивно

Српскиот претседател Вучиќ наесен очекува нов конфликт

Српскиот претседател Вучиќ наесен очекува нов конфликт

Курти се жали и бара Западот да го опомене Белград

Курти се жали и бара Западот да го опомене Белград

(ФОТО) Во Сараево се урна купола на џамија

(ФОТО) Во Сараево се урна купола на џамија

ЗА УЖАСОТ ВО БЕЛГРАД: Прво го полеала со киселина, а потоа детето го фрлила од зградата

ЗА УЖАСОТ ВО БЕЛГРАД: Прво го полеала со киселина, а потоа детето го фрлила од зградата

Земјотреси ги стресоа Албанија и Србија

Земјотреси ги стресоа Албанија и Србија