15 Април, 2024
0.0263

(ВИДЕО) Наскоро ќе пијат пиво од канабис

Објавено во: Свет 15 Август, 2018

Добивај вести на Viber

Канаѓаните наскоро ќе можат да конзумираат пиво од кабанис.

Производителот на пиво, Дом Вендшух вели дека ќе бидат подготвени кога Канада ќе ја легализира марихуаната. 

„Тоа ќе се случи на 17 октомври 2018 година, додека храната и пијалаците со канабис ќе се легализираат една година подоцна. Ние ќе бидеме подготвени дотогаш и ќе бидеме први на пазарот“ – кажа Вендшух. 

Пивото го прават од суви стебла на растението.

„Повеќето производители користат цвет или листови на марихуана, додека остатокот од стеблото го фрлаат, бидејќи нема што да прават со него. Ние може да го добиеме овој материјал бесплатно, бидејќи во спротивно ќе мора да плаќаат некого за да се ослободат од него“ – раскажува тој.

Вендшух открил дека прво имале проблеми со вкусот на пивото.

Вели дека вкусот е „сув“ и помалку сладок од класичните пива.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СЕ ТЕПАА ГРУЗИСКИ ПРАТЕНИЦИ: Законот за странски агенти создаде раскол

(ВИДЕО) СЕ ТЕПАА ГРУЗИСКИ ПРАТЕНИЦИ: Законот за странски агенти создаде раскол

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

„Најсиромашните земји стануваат уште посиромашни“: Светска банка алармира - нема развој, државите не можат да ги вратат кредитите

„Најсиромашните земји стануваат уште посиромашни“: Светска банка алармира - нема развој, државите не можат да ги вратат кредитите

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат