26 Ноември, 2020
0.0205

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 08 Јули, 2020

Во неколку српски градови вечерва има немири, поради враќање на рестриктивните мерки. 

Напад се случи врз полицијата во Нови Сад, а обиена е и зградата на РТВ Војводина. 

Неколку илјади граѓани се собраа и во Нови Сад, на плоштадот пред Градската палата, а кон нив се придружија и студенти од домовите во Нови Сад.

Група од пет млади мажи облечени во црно  фрлаа камења и петарди кон полициските патроли.

Премиерка Ана Брнабиќ вечерва изјави дека ова се најнасилните протести досега во земјата, но дека во Србија нема да има насилен преврат и анархија.

„Кризниот штаб утре ќе се состане и ние ќе продолжиме да се бориме против коронавирусот и да ги спасиме здравствените работници и здравјето на луѓето, и ќе победиме“, рече Брнабиќ за ТВ Пинк, повикувајќи ги граѓаните да бидат дисциплинирани.

Вели дека полициски час  уште не е воведен, но дека мора да се борат за здравјето на луѓето и да балансираат заради зачувување на економијата.

Локалните медиуми јавија дека се каменувани и простории на партијата Српска напредна странка (СНС) на претседателот Александар Вучиќ.

Во Белград исто така имаше протест, при што беше нападнат и актерот Сергеј Трифуновиќ. 


Можеби ќе ве интересира

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

„Катимерини“: Славомакедонците се уште копаат во Баница и го бараат остатокот од моштите на Гоце Делчев

„Катимерини“: Славомакедонците се уште копаат во Баница и го бараат остатокот од моштите на Гоце Делчев

Бугарскиот кардиолог Сотир Марчев открива: Најмалку две недели по излегување од болница излекуваните пациенти од ковид да не прават голем физички напор

Бугарскиот кардиолог Сотир Марчев открива: Најмалку две недели по излегување од болница излекуваните пациенти од ковид да не прават голем физички напор

ДОБИ 40 ГОДИНИ ЗАТВОР - човекот кој до смрт ја претепа двеиполгодишната Луна, ќерка на неговата девојка

ДОБИ 40 ГОДИНИ ЗАТВОР - човекот кој до смрт ја претепа двеиполгодишната Луна, ќерка на неговата девојка

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 - нови рестрикции во Србија

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 - нови рестрикции во Србија

Повеќето Бугари не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Повеќето Бугари не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

(ВИДЕО) Бугарската полиција привела поранешен заменик градоначалник од партијата на Каракачанов - одбивал да носи маска во метро

(ВИДЕО) Бугарската полиција привела поранешен заменик градоначалник од партијата на Каракачанов - одбивал да носи маска во метро

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар