04 Август, 2020
0.0232

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 08 Јули, 2020

Во неколку српски градови вечерва има немири, поради враќање на рестриктивните мерки. 

Напад се случи врз полицијата во Нови Сад, а обиена е и зградата на РТВ Војводина. 

Неколку илјади граѓани се собраа и во Нови Сад, на плоштадот пред Градската палата, а кон нив се придружија и студенти од домовите во Нови Сад.

Група од пет млади мажи облечени во црно  фрлаа камења и петарди кон полициските патроли.

Премиерка Ана Брнабиќ вечерва изјави дека ова се најнасилните протести досега во земјата, но дека во Србија нема да има насилен преврат и анархија.

„Кризниот штаб утре ќе се состане и ние ќе продолжиме да се бориме против коронавирусот и да ги спасиме здравствените работници и здравјето на луѓето, и ќе победиме“, рече Брнабиќ за ТВ Пинк, повикувајќи ги граѓаните да бидат дисциплинирани.

Вели дека полициски час  уште не е воведен, но дека мора да се борат за здравјето на луѓето и да балансираат заради зачувување на економијата.

Локалните медиуми јавија дека се каменувани и простории на партијата Српска напредна странка (СНС) на претседателот Александар Вучиќ.

Во Белград исто така имаше протест, при што беше нападнат и актерот Сергеј Трифуновиќ. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

Дали Косово тајно се вооружува?

Дали Косово тајно се вооружува?