15 Јануари, 2021
0.0180

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Голем број демонстранти излегоа вечерва на улиците на Белград, Нови Сад, Ниш, Чачак, Врање, Лесковац. 

Група лекари од ковид-болниците во Белград излегоа на протестот. 

Во Србија се одржуваат нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирусот и против владата на Александар Вучиќ.

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска најави нови мерки за Белград, кои вклучуваат и забрана за собирање на повеќе од 10 лица во затворено и на отворено, но тие мерки сè уште не се во сила. 

Два дена претходно имаше насилни протести. 

Луето излегоа на протести поради најавата за враќање на рестрикциите и начинот на кој властите се справуваат со пандемијата. 


Можеби ќе ве интересира

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање