11 Декември, 2023
0.0229

(ВИДЕО) УЛИЦИТЕ ПУКААТ, СИТУАЦИЈАТА КРАЈНО ОПАСНА ВО ГРИНДАВИК: Исланд е пред голема ерупција на вулканот

Објавено во: Свет 15 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

На жителите на евакуираниот приморски град Гриндавик им е дозволено брзо да се вратат во своите домови за да ги соберат најпотребните нешта, иако ситуацијата останува опасна во услови на континуирана активност на земјотресот и се уште се смета дека е веројатна вулканска ерупција, велат информациите од Одделот за цивилна заштита и управување со вонредни состојби на Исланд.

Во објавите на Фејсбук, одделот соопшти дека во секое време може да се појават големи пукнатини, како и пожари и под никакви околности нема да им биде дозволено на жителите да влезат во опасните зони со приватни возила. Наместо тоа, оние што повторно ќе влезат во Гриндавик ќе бидат придружувани од прва помош.

Видеото и фотографиите од областа покажуваат големи пукнатини кои веќе се формирале низ патиштата во и околу Гриндавик.

Дополнително, на жителите кои претходно се вратиле да ги соберат работите и домашните миленици нема да им биде дозволено повторно да влезат, а само оние кои претходно не се вратиле во градот ќе добијат зелено светло да се вратат 5 минути пред да бидат придружувани назад на безбедно.

Исландската метеоролошка канцеларија (ИМО) на својата веб-страница во вторникот објави дека од полноќ биле пријавени околу 700 земјотреси во регионот, а најголемиот бил со јачина од 3,1 степени во Хагафел. Магнитуда од 3,8 степени според Рихтеровата скала е забележана во понеделникот доцна навечер во Клајфарватн.

ММО соопшти дека најголемиот дел од активноста на земјотресот е забележана долж тунелот со магма на длабочина од околу 1,86 милји до 3,1 милји.

Податоците покажуваат дека деформацијата на копното продолжува во областа - повеќе од 3 стапки на некои места - што е во согласност со магмата што сè уште тече под површината на земјата. ММО соопшти дека помеѓу 12 и 13 ноември, протокот на магма бил измерен на околу 75 кубни метри во секунда, а длабочината била околу половина милја.

Сепак, ММО рече дека тие бројки се засноваат на пресметки и останува одредена неизвесност.

„Веројатноста за ерупција затоа е сè уште голема“, соопшти ММО. „Во случај на ерупција, најверојатната локација е кај тунелот на магмата“.

Новите податоци, исто така, сугерираат дека ако вулканот навистина еруптира во областа Гриндавик, повеќе не се смета дека е експлозивен - што е добра вест за меѓународните воздушни патувања бидејќи токсичната пепел и чад нема да се испуштаат толку високо во атмосферата.

Националниот јавен сервис RÚV известува дека екипите од петокот собирале материјал од каменоломи за чакал како подготовка за изградба на одбранбени ѕидови што ќе опкружуваат важна инфраструктура за да се заштитат од заканите од веројатна вулканска ерупција, како што е лава.

Плановите беа одобрени во текот на ноќта, а изградбата на одбранбените ѕидови околу геотермалната централа во Свартсенги веќе е започната.

Вишокот вода од електраната Свартсенги се користи за полнење на популарната туристичка дестинација Сина лагуна, која ја прекина работата на 9 ноември поради стравувања од вулканска ерупција во областа.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

РУСИЈА МОЖЕ ДА ЈА НАПАДНЕ ГЕРМАНИЈА И ДА ЗАПОЧНЕ „ОДБРАНБЕНА“ ВОЈНА: Генералот Бројер со нови сценарија за војни

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот