21 Октомври, 2021
0.0237

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

Објавено во: Економија 21 Септември, 2021

Владата на последната редовна седница разгледувала можност за започнување на нова постапка за доделување на финансиска поддршка на домашни и странски авиопревозници за субвенционирање на билетите, што по автоматизам треба да повлече нивно поевтинување за патниците.

На почетокот на 2022 се отвора можност за четврто субвенционирање на летовите и линиите на нискобуџетните компании, затоа што до крајот на годината завршува тригодишната владината уредба за финансиска помош донесена во 2018.

Тековниот циклус на субвенции со „Визер“ заврши неславно, откако овој оператор во 2018 го доби тригодишниот договор по третиот јавен повик, иако беше единствениот што поднесе понуда. Договорот беше потпишан на почетокот од 2019 со важност од три години, односно до крајот на 2022.

Во меѓувреме субвенционирањето престана затоа што „Визер“ не можеше да го исполни својот дел од договорот поради околносите со пандемијта, по што мораше да се затворат потребните авиолинии. Претходно Владата донесе уредба со поддршка за авиокомпании и програма за определување средства за финансиска поддршка со важност од почетокот на 2019 до крајот на 2021.

Според претходните договори, „Визер“ добиваше по 5 милиони евра за три години. Унгарската авиокомпанија требаше да воведе по четири нови линии од аеродромите во Скопје и Охрид. Од аеродромот Скопје требаше да се лета до Карлсруе/Баден-Баден, Бремен, Ларнака и Турку, а од Охрид кон Малме, Милано, Меминген и Дортмунд. Ова субвенционирање требаше да поттикне евтини цени од 20-тина евра за летовите.

Двата македонски аеродроми - скопскиот и охридскиот 2020 година ја завршија со над 782.876 патници, што претставува пад од 70,9 проценти споредено со 2019 година. Во однос на уделот на авиокомпаниите во патничкиот сообраќај, Визер има превезено најголем број од патниците со 65,9% од пазарен удел, а потоа следуваат Туркиш Ерлајнс (7,7%), Пегасус (6%), по што следуваат преостанатите. За охридскиот аеродром Визер има превезено најголем број од патниците со 88,56 отсто од пазарниот удел.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата