22 Април, 2019
0.0274

Владимир Нелоски: Легитимитетот на Мицкоски е во парламентарните, а не во претседателските избори

Објавено во: Македонија 10 Февруари, 2019

Владимир Нелоски, членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето во студиото во вестите на 1ТВ истакна дека партискиот лидер Христијан Мицкоски нема да си поднесе оставка доколку кандидатот од нивните редови загуби на претседателските избори на пролет во „натпреварот“ за шеф на државата.

Ова истакнатиот партиски функционер го потенцираше откако вчера екс-градоначалникот на Аеродром и советник на Мицкоски за град Скопје, Ивица Коневски, во студиото на ТВ24 порача дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ треба да си замине од лидерската позиција доколку номинираниот претставник од партијата загуби на претседателските избори.

- Христијан Мицкоски како лидер на партијата го црпи легитимитетот на парламентарни избори. Само тогаш може да биде дискутабилна неговата функција. Неговиот легитимитет не може да зависи од претседателски избори, бидејќи тогаш никој не гласа директно за него - истакна Нелоски.

Можеби ќе ве интересира

Додека пукале во таткото, му го убиле 8-годишното синче во кумановско

Додека пукале во таткото, му го убиле 8-годишното синче во кумановско

Помалите домашни фирми најчесто имаат партнери од регионов

Помалите домашни фирми најчесто имаат партнери од регионов

Ивор Мицковски: Историски најлош резултат за СДСМ

Ивор Мицковски: Историски најлош резултат за СДСМ

Саниран дефектот на „Видое Смилевски Бато“ 11

Саниран дефектот на „Видое Смилевски Бато“ 11

Зеколи: Власта понижувачки изгуби, опозицијата убедливо победи

Зеколи: Власта понижувачки изгуби, опозицијата убедливо победи

УТРИНСКИ ФОКУС: Во втор круг силите ќе ги мерат Пендаровски и Силјановска

УТРИНСКИ ФОКУС: Во втор круг силите ќе ги мерат Пендаровски и Силјановска

Атанасоски: Апсолутен црвен аларм кон политиките на власта

Атанасоски: Апсолутен црвен аларм кон политиките на власта

Епидемијата на морбили не стивнува: Вакцинацијата задолжителна и за училиште

Епидемијата на морбили не стивнува: Вакцинацијата задолжителна и за училиште

Савески: Стравувам дека власта ќе посегне по нерегуларности во вториот круг за да избегне бламажа

Савески: Стравувам дека власта ќе посегне по нерегуларности во вториот круг за да избегне бламажа