22 Септември, 2020
2.0426

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Објавено во: Економија, Корона Вирус 03 Август, 2020

Не купувајте долари, туку вложувајте во злато. 

Оваа инвестиција ќе ви се исплати во месеците кои следат. 

Цената на скапоцениот метал ќе урива рекорди до крајот на 2020 година. 

Тековната финансиска политика на американските власти ја поткопува довербата во доларот и ги принудува инвеститорите да купуваат злато. Oвој коментар го објави една од најголемите светски инвестициски банки во светот, Голдман Сакс, пишува Блумберг.

Доларот на крајот на јули, падна на двегодишен минимум во однос на еврото. Трендот се засили кога Европската унија најави план за опоравување на економијата во вредност од 750 милијарди евра.

Пандемијата влијаеше да скокне цената на златото. 

Цената на златото на светската берза надмина рекордна вредност од 2.000 долари за унца. 

Можеби ќе ве интересира

Ќе се гради пруга од Кичево до границата со Албанија

Ќе се гради пруга од Кичево до границата со Албанија

Грчката економија има кондиција за втор целосен карантин

Грчката економија има кондиција за втор целосен карантин

Просечната плата скокна - СДСМ се пофали дека нивните политики дале резултат

Просечната плата скокна - СДСМ се пофали дека нивните политики дале резултат

ЧОВЕК ОД ДОВЕРБА НА МИЦКОСКИ И ГЛАВНА ЗА ФИНАНСИИ ВО ПАРТИЈАТА - Димитриеска-Кочоска отсега и во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

ЧОВЕК ОД ДОВЕРБА НА МИЦКОСКИ И ГЛАВНА ЗА ФИНАНСИИ ВО ПАРТИЈАТА - Димитриеска-Кочоска отсега и во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Ќе се намали ДДВ за повеќе услуги: Повисок праг за обврзниците на овој данок

Ќе се намали ДДВ за повеќе услуги: Повисок праг за обврзниците на овој данок

Топ-5 најголеми плати во Македонија: Фармацевтите пред банкарите

Топ-5 најголеми плати во Македонија: Фармацевтите пред банкарите

Македонскиот текстил во магацините во странство: Нема нови нарачки, компаниите пред банкрот

Македонскиот текстил во магацините во странство: Нема нови нарачки, компаниите пред банкрот

Колку пари прават водечките светски модни брендови на нашиот пазар?

Колку пари прават водечките светски модни брендови на нашиот пазар?

Дарежливиот газда од Охрид го следи трендот на добра заработувачка од станови во градот

Дарежливиот газда од Охрид го следи трендот на добра заработувачка од станови во градот